Jak czyścić i dbać o meble tapicerowane

Jak czyścić i dbać o meble tapicerowane

Meble tapicerowane są najczęściej wybierane przez Polaków. Ładnie się prezentują, a co więcej, nie są zbyt drogie. Mają jednak wadę- bardzo łatwo ulegają zabrudzeniom. Jak więc czyścić poplamione fotele i sofy?

Krok 1

Postaraj się umiejscowić meble w mało nasłonecznionym miejscu, gdyż w innym razie mogą one szybko wyblaknąć. 

Krok 2

Nie ustawiaj foteli, sof i kanap w pobliżu kominka czy kaloryfera, ponieważ działanie ciepła także niekorzystnie wpływa na ich stan.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak usunąć plamy z dywanów za pomocą żelazka

Krok 3

Regularnie odkurzaj meble. 

Krok 4

Od czasu do czasy wypierz tapicerkę. W tym celu weź do ręki gąbkę i wycieraj tapicerkę specjalnym szamponem do czyszczenia obić foteli i kanap. Zwróć jednak uwagę na to, aby nie przesadzić z ilością wody, ponieważ wtedy wsiąknie ona zbyt głęboko w strukturę mebla. 

Krok 5

Plamy z tłuszczu usuniesz za pomocą rozpuszczalnika do tłuszczu, po czym przetrzesz plamę szamponem do tapicerek. 

Krok 6

Jeśli zdarzy ci się rozlać na mebel kawę, plamy pozbędziesz się za pomocą mieszanki kwasku cytrynowego i wody. Podobnie rzecz ma się z zabrudzeniami po herbacie

Krok 7

Częstymi zabrudzeniami są również plamy z atramentu i tuszu do długopisów. Usuniesz je posługując się gliceryną, a następnie wilgotną szmatką. Bardziej problematyczną plamę możesz wyczyścić wacikiem nasączonym alkoholem.  

Krok 8

Często zdarza się, że poplamimy tapicerkę winem. Wtedy szybkie działanie jest niezbędne. Wyczyść plamę roztworem kwasku cytrynowego i wody. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak czyścić i dbać o meble tapicerowane skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!