Jak pielęgnować lilie

Jak pielęgnować lilie

Jeszcze do niedawna lilie nie cieszyły się taką popularnością jak obecnie. Triumfalnie wracają do naszych ogrodów. Zresztą nic dziwnego, są naprawdę pięknymi i robiącymi wrażenie kwiatami. Warto wiedzieć jak o nie dbać, aby jak najdłużej cieszyć się ich urokiem.

Krok 1

Lilie najbardziej lubią glebę bogatą w próchnicę, pulchną i przepuszczalną. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak dbać o kwiaty domowe za pomocą piwa

Krok 2

Kwiaty nie tolerują dużej wilgoci i nadmiaru wody w podłożu. Jeżeli więc ziemia w twoim ogrodzie należy do ciężkich, możesz posadzić lilie na podwyższonym zagonie. 

Krok 3

Cebulki kwiatów posadź bezpośrednio po ich zakupie, gdyż są wtedy najświeższe. Wykop dół, którego głębokość będzie mniej więcej 2,5 razy większa niż wysokość cebulki. Na koniec przysyp ziemię korą lub torfem, który magazynuje wodę i roślina będzie miała cały czas dostarczaną wilgoć. Co więcej, ściółka ogranicza przyrost chwastów i przeciwdziała nadmiernemu nagrzewaniu się gleby. 

Ciekawostka

Kupując cebulki, zwróć uwagę czy nie są one zeschnięte i pomarszczone. Nigdy nie wybieraj takich egzemplarzy!

Krok 4

Pamiętaj o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin. 

Ciekawostka

O ile mieszańce lilii azjatyckich tolerują nasz klimat i bez problemu przetrwają zimę w ziemi, o tyle mieszańce orientalne nie są już tak wytrzymałe. Nie są odporne na niskie temperatury, dlatego późną jesienią wykop cebulki i przechowuj je w suchym torfie, gdzie temperatura wynosi około 2 stopnie Celsjusza.  

Krok 5

Najpopularniejszą metodą rozmnażania lilii jest rozmnażanie przez łuski. Na przełomie września i października, kiedy cebule będą w stanie spoczynku, pobierz z nich łuski. Pobrane części obsyp środkiem przeciwgrzybicznym i umieść w doniczce, do której wcześniej wsypałeś mieszankę torfu, gruboziarnistego pasku i perlitu. Doniczkę trzymaj w pokojowej temperaturze i systematycznie podlewaj. Kiedy miną 2 tygodnie, przenieś pojemnik do zimniejszego miejsca. Dzięki temu roślina dostanie impuls do wzrostu. Niestety dopiero po roku możesz wsadzić lilię do gleby i posadzić ją w ogrodzie. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak pielęgnować lilie skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!