Jak wygłuszyć dom

Jak wygłuszyć dom

Jednym z podstawowych czynników, dzięki którym czujemy się dobrze i komfortowo w naszym domu jest spokój i cisza. Pozwala nam się zrelaksować, odpocząć i oderwać się od miejskiego zgiełku. Jednak często nie możemy osiągnąć takiego efekty np. przez sąsiadów czy ruchliwą ulicę, przy której mieszkamy. Jest jednak kilka sposobów na wygłuszenie domu!

Krok 1

Materiały, które są odpowiedzialne za izolację termiczną są tym samym izolatorami akustycznymi. 

Krok 2

Duże i gładkie ściany, które znajdują się w towarzystwie dużej, otwartej przestrzeni są skłonne do odbijania dźwięku i wytwarzania pogłosu. Dlatego też, złym rozwiązaniem w takim pomieszczeniu będzie np. kino domowe. Aby uniknąć tego problemu, możesz na ścianach zamontować półki z książkami, zawiesić obrazy lub postawić większe rośliny doniczkowe. Jedna ściana może być także chropowato otynkowana- takie rozwiązanie również pochłania dźwięk. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak radzić sobie w domu - 10 genialnych porad

Krok 3

Aby wygłuszyć podłogę wystarczy zabrać się za delatowanie podłogi od ścian za pomocą dwu centymetrowego paska wełny mineralnej. Przyda się to w sytuacji, gdy ktoś np. chodzi w szpilkach po panelach. Na dodatek, podłoga musi mieć dodatkową warstwę izolacji termicznej (np. koło 10 cm styropianu), która tym samym wygłuszy strop i zmniejszy słyszalność dźwięków zarówno na dole jak i u góry. 

Krok 4

Aby twój sufit był akustyczny, musisz wykonać sufit podwieszany, na którym zamontujesz warstwę akustyczną, czyli np. możliwie grubą wełnę mineralną. Należy go także zdelatować ze ścianami sąsiednimi za pomocą np. sylikonu. 

Krok 5

Gdy masz problematycznych sąsiadów, wybuduj przy ścianie ściankę g-k, którą zdelatujesz od dołu i od góry ze ścianą, dzielącą cię od sąsiada. Najlepiej, abyś zostawił około 1 cm miejsca między nimi i włożył tam wełnę mineralną. 

Krok 6

Aby ograniczyć hałas, który wydobywa się z sąsiadującej z naszym domem ulicy, możesz zasadzić drzewka. Najlepsze ku temu będą tuje. Posadzone w dwóch rzędach, załamują fale dźwiękowe. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wygłuszyć dom skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!