Jak wyhodować kiełki

Jak wyhodować kiełki

Kiełki to roślina będące świetnym dodatkiem do sałatek czy kanapek. Ich wyhodowania należy do prostych czynności ogrodowych i pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Krok 1

Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w nasiona, które warto kupić w sklepie ze zdrową żywnością i pochodzące z hodowli organicznej i specjalne przeznaczone na taką hodowlą.

Uwaga

Zanim dokonasz zakupu nasiona należy obejrzeć i dotknąć, aby upewnić się, że nie są poruszone. Wszelka wady mogą spowodować, że nasiona nie wykiełkują.

Krok 2

Nasiona należy opłukać i namoczyć w letniej, przygotowanej wodzie. Mniejsze nasiona trzeba namoczyć przez 4-6 godzin, większe przez 10-12 godzin.

Później nasiona należy opłukać i zostawić na 4-6 dni w temperaturze pokojowej. Płukać nasiona należy 4 razy dziennie w letniej, przegotowanej wodzie, a następnie odsączyć

Krok 3

Aby kiełki rosły prawidłowo, należy zostawić je w półcieniu, a w nie słońcu, bo zakończą się to spleśnieniem rośliny. Przy hodowaniu kiełków należy zadbać o stały dopływ tlenu, aby tego dokonać trzeba rozdzielić je pod zimną wodą. Czynność ta zapewni wzrost i efektywność hodowli.

Przed przystąpieniem do jedzenia kiełków, należy usunąć nasiona, które nie wykiełkowały, żeby tego dokonać należy wsypać kiełki do miski i zalać je wodą. Łupiny wypłyną na wierzch i będzie można je odcedzić łyżką. Dobrze wyhodowaną cześć nasion delikatnie przelewamy do pojemnika.

Krok 4

Przygotowane kiełki należy jeść od razu, w razie innej sytuacji można je zachować w lodówce przez ok. 7 dni, należy jednak pamiętać, aby były dokładnie osuszone.

Uwaga

Do każdego kiełkowania używaj innego pojemnika. Jest to ważne, gdyż podczas hodowli może pojawić się pleśń. Aby oczyszczać pojemnik użyj roztworu octu.

Ciekawostka

Kiełki można hodować w słoiku,  na ligninie, na sitku, w woreczku lub na specjalnej kiełkownicy.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak dbać o kwiaty domowe za pomocą piwa

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wyhodować kiełki skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!