Jak wykonać doświadczenie z falą na sznurze

Poradnik dodany przez: Hansui
16098 0

Fala stojąca, czyli pokazujemy kolejne doświadczenie z fizyki jakie można samodzielnie wykonać w domu. Tym razem ten eksperyment nie będzie wielce efektowny ale pozwoli nam zrozumieć niektóre zagadnienia o których szerzej będzie w poradniku. Przebieg doświadczenia wygląda następująco:
- Jeden z końców sznurka lub liny przywiązujemy do nieruchomego i sztywnego obiektu
- Drugim końcem rytmicznie poruszamy wytwarzając fale liniowe

Co następuje:
- Po odbiciu fali liniowej przy odpowiedniej częstotliwości drgań na sznurze lub linie w niektórych miejscach w ogóle nie ma drgań a w niektórych miejscach drgania są bardzo intensywne.
- Gdy fala dochodzi do obiektu to odbija się od niego i wtedy następuje zmiana fazy na fazę przeciwną. Fala liniowa biegnąca w tym momencie nakłada się na falę odbitą (jest to interferencja fal).

To w skrócie opis doświadczenie jakie zobaczycie i jeżeli chcecie więcej na temat nie tylko interferencji fal to oglądajcie cały poradnik i zaglądnijcie na stronę Fizyka LO Turek: http://www.fizyka.net.pl/doswiadczenia/doswiadczenia.html

Do poradnika Jak wykonać doświadczenie z falą na sznurze przypisano następujące tagi:

fizyczne doświadczenia z fizyki ciekawa fizyka fala stojąca fale liniowe częstotliwość drgań doświadczenie ze sznurkiem interferencja fal

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wykonać doświadczenie z falą na sznurze skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...