Jak dbać o dalię

Jak dbać o dalię

Dalia zwania jest inaczej georginią ogrodową. Jest to kwiat, który może mieć różnorodne kolory. Począwszy od białego, żółtego, czerwonego i pomarańczowego, a skończywszy na mieszanych. Dalie niezwykle efektownie prezentują się w wazonie, dlatego warto je hodować.

Krok 1

Dalie najlepiej rozwijają się w podłożu żyznym i stale wilgotnym. 

Krok 2

W związku z tym, że roślina posiada delikatne pędy, najbardziej lubi nasłonecznione stanowiska, nienarażone na podmuchy wiatru. 

Ciekawostka

Wśród gatunków dalii możemy znaleźć odmiany karłowate, idealnie pasujące do doniczek oraz rabatowe, które osiągają nawet do 1,5 m wysokości. 

Krok 3

Sadząc dalie, zwróć uwagę na ich odmianę. Karłowate posadź w odległości 30 cm od siebie, a rabatowe 70-100 cm od siebie. 

Krok 4

Kiedy zaczną kwitnąć kwiaty, systematycznie podlewaj roślinę i jeżeli zajdzie taka konieczność, podwiązuj pędy. W przeciwnym razie mogą się pokładać pod wpływem ciężaru kwiatostanów. 

Krok 5

Dwu lub trzykrotnie w ciągu całego lata należy nawieźć roślinę wieloskładnikowym nawozem mineralnym. 

Krok 6

W związku z tym, że dalie są bardzo delikatnymi kwiatami, które nie tolerują zimna i mrozu, już po pierwszym przymrozku należy wykopać je z ziemi. Wsadź je do skrzynki i przysyp torfem lub piaskiem. Przechowuj je w piwnicy lub w innym tego typu pomieszczeniu, gdzie temperatura oscyluje w granicach 5 stopni Celsjusza. 

Krok 7

Dalie karłowate rozmnażaj z nasion. W marciu wysiej je do skrzynek, a kiedy zaobserwujesz pierwsze siewki- przesadź je po jednej do małych doniczek. Pod koniec maja zabierz się za rozsadzenie kwiatów na rabatach. Popularnym sposobem jest także rozmnażanie dalii za pomocą podziału karp. Zabieg ten dokonuje się wiosną. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o dalię skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!