Jak sprawdzić złoto

Jak sprawdzić złoto

Złoto to szlachetny kruszec, który towarzyszy ludzkości od tysięcy lat. Na początku służył jako środek płatniczy. Z czasem stał się materiałem budowlanym, a w końcu piękną ozdobą w postaci różnorodnej biżuterii. Do dnia dzisiejszego jest ulubionym przyjacielem kobiet. Jak więc sprawdzić czy posiadane przez ciebie złoto jest prawdziwe czy to tylko dobra imitacja?

Krok 1

Najbardziej pewne będzie oczywiście udanie się do złotnika, który precyzyjnie określi wagę, próbę i cenę złota. Jednak możesz takiej oceny dokonać również samodzielnie w domu. Poniżej kilka wskazówek. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak tworzyć srebrne i złote monety

Krok 2

Dokładnie przyjrzyj się złotu. Możesz użyć do pomocy lupy. Jeżeli zauważysz jakieś przetarcia, przebarwienia i plamy, a dodatkowo będzie widać materiał znajdujący się pod spodem- na pewno nie masz do czynienia z prawdziwym złotem. Ponadto, jeżeli plamy wyglądają jak patyna, to także znak, że masz w ręku fałszywkę. 

Krok 3

Przyłóż do przedmiotu magnes. Jeżeli reaguje na niego, nie masz do czynienia z prawdziwym złotem. Uważaj jednak, ponieważ dobre podróbki są często produkowane z materiałów, które nie mają żadnych właściwości magnetycznych. 

Krok 4

Sprawdź gęstość danego przedmiotu. Na wstępie zważ go i zapisz uzyskany wynik. Teraz za pomocą menzurki z wodą, oblicz jego objętość. Na koniec podziel wagę przedmiotu przez jego objętość i otrzymasz gęstość. Gęstość złota powinna wynosić 19,3 g/cm3. Jeżeli uzyskany wynik będzie właśnie taki lub zbliżony to prawdopodobnie trzymasz w ręce prawdziwe złoto. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak sprawdzić złoto skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!