Jak dbać o ogród podczas jesieni

Jak dbać o ogród podczas jesieni

Jesień to pora roku, którą wielu z nas lekceważy. Jest szara, zimna, zmienna i brzydka, dlatego zniechęca do jakichkolwiek prac w ogrodzie. Okazuje się tymczasem, że jest to niezwykle ważny okres dla wszystkich ogrodników, gdyż właśnie wtedy powinni oni wysprzątać swój ogród i przygotować go do zimowego snu.

Krok 1

Wykop z ogrodu wszystkie byliny i rośliny jednoroczne. Umieść je w kompostowniku. Ponadto, jeżeli jest taka potrzeba, pozbądź się wszystkich szczątków roślin. 

Krok 2

Wykop w ziemi dół, który będzie służył za kompostownik. Wrzucaj do niego wszystkie szczątki roślin, korzenie, łodygi, liście, a następnie zasyp wszystko lub zakryj folią. Na wiosnę będziesz miał świetny nawóz do kwiatów, bogaty w substancje organiczne. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak pozbyć się mrowiska z ogródka

Krok 3

Jesień to dobry czas na sadzenie roślin cebulkowych np. tulipanów czy żonkili. Możesz także posadzić jesienne cyklameny czy krokusy.

Krok 4

Jesienią zadbaj także o swój trawnik. Dokładnie go wygrab i zastosuj specjalne, jesienne nawozy i wzmacniacze do traw, które pozwolą przetrwać twojemu trawnikowi zimę. 

Krok 5

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem stawu, na jesień i zimę okryj go siatką, aby zabezpieczyć go przed spadającymi z drzew liśćmi. Jeżeli natomiast w stawie pływają ryby, dopilnuj tego, aby mogły one podczas tych miesięcy swobodnie oddychać. Aby woda nie zamarzała, zainstaluj w tym celu specjalną pompkę. 

Krok 6

Dobrze zakonserwuj i wyczyść narzędzia ogrodowe. Metalowe części nasmaruj smarem, a te ruchome- WD-30. Postaw je w jakimś suchym pomieszczeniu.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o ogród podczas jesieni skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!