Jak przycinać drzewa i krzewy

Jak przycinać drzewa i krzewy

Przycinanie suchych, zbyt długich lub chorych gałązek to obowiązek każdego ogrodnika. Jest to podstawowy zabieg, który na dłuższą metę okazuję się niezbędny w naszym ogrodzie. Przecież chyba każdemu zależy na ładnym i przede wszystkim zdrowym wyglądzie roślin. Jednak jak prawidłowo wykonywać tę czynność? Kilka porad znajdziecie poniżej!

Krok 1

Najlepiej, abyś podcinał drzewka jesienią i wiosną. Pierwsze podcinanie przygotowuje roślinę do mroźnego, zimowego okresu, natomiast drugie nadaje drzewku kształt i pobudza jego porost. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak sadzić krzewy na balkonie

Krok 2

Gdy zdecydujesz się na przycinanie drzewek, zwróć także uwagę na pogodę, ponieważ najważniejszą zasadą jest uniknięcie przymrożenia gałązek po zabiegu. 

Krok 3

Chore czy uschnięte gałęzie przycinaj w dowolnym czasie, nie zważając na porę roku.

Krok 4

Rośliny iglaste powinieneś przycinać w celu uformowania wybranego przez ciebie kształtu dopiero po 2 latach od posadzenia ich. 

Krok 5

Jeżeli chodzi o drzewa i krzewy liściaste- w pierwszych 2,3 latach po posadzeniu możesz przycinać je kilkakrotnie w ciągu jednego roku. Dzięki temu uformujesz ich kształt według własnego upodobania. Możesz uzyskać rożne kształty np. kulę, walec, stożek czy inne figury. Ostatnie cięcie powinno nastąpić wczesną jesienią. 

Krok 6

Najlepszym, najkorzystniejszym i najdogodniejszym terminem na przycięcie drzewek i krzewów jest czas, kiedy z gałęzi pospadały owoce. 

Krok 7

Drzewka i krzewy możesz przycinać za pomocą sekatorów, nożyc, nożyc elektrycznych, pił, pilarek oraz nożyc laserowych.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak przycinać drzewa i krzewy skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!