Jak dbać o rośliny doniczkowe

Jak dbać o rośliny doniczkowe

Podejrzewam, że niemal w każdym domu i mieszkaniu możemy znaleźć chociaż jednego kwiata doniczkowego. Już jedna sztuka takiej rośliny może ożywić wnętrze i sprawić, że będzie ono radosne i pełne życia. Jedynym warunkiem jej odpowiedniego rozwoju jest regularna pielęgnacja kwiata. Co to znaczy w praktyce?

Krok 1

Nawadniaj roślinę, gdy poczujesz, że gleba jest sucha. Nie podlewaj jej zbyt często, gdyż przyspieszy to gnicie korzeni. 

Ciekawostka

Do podstawki wsyp żwirek dla kotów. Zabieg ten pozwoli wchłonąć nadmiar wody. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak dbać o kwiaty domowe za pomocą piwa

Krok 2

Okazuje się, że nie musisz wydawać dużo pieniędzy na drogie nawozy. Świetnie sprawdzają się te naturalne np. fusy z czarnej kawy, herbaty, skorupki jaj, drożdże lub popiół drzewny. Wystarczy wymieszać te składniki z ziemią. 

Krok 3

Umiejsców roślinę w jasnym miejscu np. na parapecie. Zwróć jednak uwagę na to, aby nie była ona narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 

Krok 4

Gdy na liściach osiądzie się kurz, wytrzyj go miękką, suchą szmatką lub szczotką do odkurzania. Raz na jakiś czas przetrzyj liście wodą z piwem. Doda to im pięknego połysku. 

Krok 5

Kiedy kupisz doniczkę z gliny, przed włożeniem do niej ziemi i kwiata, wymocz ją w wodzie. Dzięki temu zabiegowi uszczelnisz pory i doniczka nie będzie przepuszczała wody, a co więcej- nie wsiąknie w nią, ale w 100 % w glebę.  

Krok 6

Od czasu do czasu kontroluj stan liści, kwiatów i łodyg rośliny. Gdy będą przesuszone i zwiędłe- niezwłocznie je usuń. Dzięki temu umożliwisz nowym pędom rozwój. 

Krok 7

Jeżeli borykasz się z problemem obecności muszek owocówek w pobliżu twojej rośliny postępuj następująco: wysyp ziemię w doniczce fusami herbacianymi. Jeżeli problem dotyczy mszyc, zrób to samo z ząbkami czosnku. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o rośliny doniczkowe skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!