Jak dbać o rośliny doniczkowe podczas zimy

Jak dbać o rośliny doniczkowe podczas zimy

Rośliny doniczkowe sprawiają, że nawet podczas smutnej i szarej zimy możemy wprowadzić do naszego domu pierwiastek optymizmu oraz naturalny i zielony akcent, dzięki któremu aż chce się żyć! Jak więc dbać o takie rośliny, aby były piękne i zdrowe przez całą zimę?

Krok 1

Ustaw doniczkę z kwiatem w jasnym i dobrze oświetlonym miejscu. Ważne, aby naturalne promienie słoneczne padały na nią jak najdłużej. Jeżeli nie masz w mieszkaniu takich możliwości, ustaw kwiata w pobliżu często zapalanej lampki. 

Krok 2

Regularnie nawadniaj glebę rośliny. Szczególnie ważne jest to podczas miesięcy zimowych. Zwróć jednak uwagę na to, iż każdy kwiat i każda roślina ma inne wymagania dotyczące podlewania. Przykładowo, kaktusy podlewa się raz na miesiąc, a inne rośliny zdecydowanie częściej. 

Podlewając kwiaty, po jakiś 3 minutach zawsze sprawdź czy w podstawce nie została woda. Jeżeli tak się stało- wylej ją. 

Krok 3

Od czasu do czasu nawoź rośliny. Jest to niezwykle ważne dla ich prawidłowego rozwoju, gdyż często nie mogą one czerpać substancji organicznych z gleby. Najłatwiejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest podlewanie rośliny dwa razy w miesiącu wodą z dodatkiem dobrze dobranego nawozu.

Krok 4

Kontroluj stan i poziom gleby. Jeżeli będzie jej za mało, dosyp świeżą, jak najlepszej jakość. Najlepiej jednak byłoby, gdybyś przesadził roślinę do nowej, większej doniczki. Dzięki temu będzie się lepiej rozwijać oraz rosnąć niemalże w oczach. 

Krok 5

Regularnie obrywaj obumarłe i zwiędłe części rośliny (kwiaty, łodygi, liście). Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której roślina będzie przesyłać związki organiczne do obumarłych części. 

Krok 6

Aby dostarczyć w mieszkaniu roślinie wilgoci, ustaw kilka doniczek z kwiatami obok siebie. Możesz również ustawić obok rośliny podstawkę z wodą (do której wrzucisz kilka kamyków, dzięki czemu zachowasz wilgoć na dłużej) lub nawilżacz powietrza. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak dbać o kwiaty domowe za pomocą piwa

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o rośliny doniczkowe podczas zimy skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!