Jak dbać o storczyki

Jak dbać o storczyki

Storczyk to przepiękny kwiat, coraz bardziej popularny na całym świecie. Ze względu na swoje walory i coraz mniejszą ilość, został wpisany w rejestr roślin pod ochroną. W sklepie możemy kupić storczyki w doniczkach, które może i nie są tanie, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji mogą cieszyć nasze oko bardzo długo.

Krok 1 - Miejsce

Storczyki lubią jasne i ciepłe miejsca. Nie przepadają jednak za bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Jeżeli więc chcesz postawić storczyka na parapecie, zrób to po południu, kiedy słońce jest zdecydowanie słabsze. 

Krok 2 - Wilgotność i podlewanie

Latem podlewaj go obficie wodą. Zadbaj o żwirową podstawę, która zapewni roślince stałą wilgotność. Regularnie przepłukuj kwiata strumieniem wody. Teraz musisz pozwolić na to, aby storczyk przysechł. Po tych fazach na pewno będzie się dobrze rozwijał. Generalnie, storczyk musi mieć zapewniony na przemian okres suszy oraz wilgotności. 

Krok 3 - Temperatura

Temperatura odpowiednia dla storczyka wynosi od 10 do 30 stopni Celsjusza. Kwiat dobrze rozwija się w temperaturze pokojowej. 

Ciekawostka

W sklepie zazwyczaj kupujemy storczyki w plastikowych doniczkach, co jest zdecydowanie błędne. Ziemia nasączona jest mchem, a korzenie nie mogą dostatecznie wyschnąć. W ten sposób kwiat nie oddycha i w krótkim czasie prawdopodobnie zgnije. 

 

99 na 100 storczyków w sklepie znajduje się w fazie kwitnienia i w tym właśnie okresie absolutnie nie możesz go przesadzać. Kiedy storczyk przekwitnie, obetnij obumarłe kwiatostany i dopiero teraz zabierz się za przesadzanie. 

Krok 4 - Przesadzanie

Na wstępie zdejmij z rośliny jak najwięcej mchu, aby korzenie pozostały białe. Pozbądź się zgniłych, opadających i sczerniałych części. Umieść storczyka w doniczce (nie ze sztucznego materiału!) z mieszanką ziemi, kory drzewnej, odrobiny węgla drzewnego i styropianu. Gotową doniczkę postaw na głębokiej i szerokiej doniczce, którą wyłożysz wcześniej trzymającym wilgoć żwirem. 

Krok 5 - Nawozy

Nawozu możesz używać raz na trzy miesiące. W sklepie ogrodniczym kupisz specjalny sypki środek, który zapewni storczykowi brakujące substancje odżywcze. 

Uwaga

Uważaj na chlorowaną wodę z kranu, która może bardzo zaszkodzić roślinie!

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o storczyki skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!