Jak dokonać izolacji fundamentów

Jak dokonać izolacji fundamentów

Budując dom, warto poświęcić trochę czasu na dokładne, staranne i porządne wykonanie izolacji fundamentów. Dzięki temu można uniknąć niemiłych niespodzianek w przyszłości jakimi są wilgotne i przemarznięte ściany, na których często pojawia się grzyb. Ponadto, w przypadku źle wykonanej izolacji, fundamenty będą chłonąć z gleby wodę, co bardzo źle wpływa na całość konstrukcji domu.

Krok 1

Przed położeniem izolacji, zagruntuj całą powierzchnię. Środki, których będziesz używał powinny zapewnić dobrą przyczepność tworzywa izolującego.

Ciekawostka

Hydroizolacja układana jest w formie izolacyjnych wypraw mineralnych lub z materiałów bitumicznych. Te drugie są częściej stosowane, gdyż charakteryzują się trwałością i łatwiej je zamontować. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować dom - fundamenty

Krok 2

Powłoki bitumiczne nakłada się dwukrotnie, w postaci dwóch warstw. Zazwyczaj za pomocą szpachelki, natrysku lub malowania ręcznego. 

Krok 3

Przed położeniem drugiej warstwy izolacji, musisz poczekać, mając cały czas na uwadze wymagany przez producenta okres karencji. 

Ciekawostka

Grubość powłoki uzależniona jest od danego materiału hydroizolacyjnego. Np. w przypadku wody, która nie wywiera ciśnienia hydrostatycznego wynosi ona około 5 mm. 

Krok 4

Podczas nakładania powłok izolacyjnych warto pomyśleć o zabezpieczeniu ich. Przykładowo, przez nałożenie folii chronimy je przed promieniowaniem słonecznym. Ponadto należy chronić je przed ciężarem innych materiałów budowlanych, rusztowań i różnego rodzaju sprzętu. Dodatkowo, materiały bitumiczne muszą być chronione przed substancjami takimi jak paliwo, smar czy rozpuszczalnik.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dokonać izolacji fundamentów skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!