Jakie prace w ogrodzie wykonywać w październiku

Jakie prace w ogrodzie wykonywać w październiku

Koniec sezonu ogrodowego zbliża się w październiku wielkimi krokami. Jednak mimo tego, nadal jest tam wiele pracy. Z drzew spadają liście i kwitną ostatnie okazy kwiatów. W ogrodzie trzeba zrobić porządek i dobrze przygotować teren na długą zimę. Jak się do tego zabrać?

Krok 1

Do połowy października możesz przesadzać iglaki oraz nawozić je potasowo-magnezowymi nawozami. W tym czasie nieprzydatne są nawozy pełnoskładnikowe. 

Krok 2

W tym miesiącu możesz również sadzić drzewka owocowe (porzeczki, agrest, maliny) z gołymi korzeniami. Po zasadzeniu, powinieneś zająć się ściółkowaniem dookoła rośliny. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak oszczędzać wodę w podlewaniu

Krok 3

Jest to także ostatni moment na przycięcie żywopłotu. 

Krok 4

Delikatne rośliny przysyp warstwą kory i kompostu. 

Krok 5

Nie zrywaj takich warzyw jak pasternaki, brokuły czy brukselki i pozostaw je aż do grudnia, ponieważ dzięki nim tworzona jest próchnica w glebie. 

Krok 6

W tym czasie możesz wysiać jednoroczne rośliny (np. nagietki) ponieważ przetrwają one zimę i pięknie zakwitną wiosną.

Krok 7

Regularnie wygrabiaj z trawnika opadłe liście, gałązki i inne obumarłe części organiczne. W innym wypadku trawa zacznie gnić. Poza tym, nawozimy trawę potasem i fosforem które wzmocnią strukturę trawnika przez zimę. 

Krok 8

Posiadacze oczek wodnych i stawów mają trochę więcej pracy. Po pierwsze, musza wyczyścić pompę, a rośliny (gatunki które tego wymagają) przenieść do pomieszczeń. Następnie trzeba wypompować wodę oraz wyczyścić dno z martwych roślin i mułu. Po tym, wlewamy ponownie czystą wodę i wpuszczamy do niej ryby. Aby mogły one przetrwać zimę, oczko powinno mieć co najmniej 1 m głębokości oraz powinno być napowietrzane oraz naświetlane. 

Krok 9

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem sadu, październik to dobry miesiąc na wyzbieranie wyschniętych i zgniłych owoców, oraz na zabezpieczenie drzewek przed insektami i innymi szkodnikami (specjalnymi preparatami).  

Skomentuj poradnik

Poradnik Jakie prace w ogrodzie wykonywać w październiku skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!