Jak dbać o trawę ozdobną

Jak dbać o trawę ozdobną

Trawa ozdobna przez długi czas była niedoceniana. Jednak od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością. Projektanci zieleni dostrzegli w końcu jej walory. Jest mało wymagająca i oryginalnie prezentuje się w ogrodzie.

Krok 1

Trawa ozdobna nie ma zbyt dużych wymagań jeżeli chodzi o glebę. Dostosuje się do niemal każdego podłoża. Będzie rozwijać się nawet w przeciętnej, niezbyt wilgotnej i przepuszczalnej ziemi. Co więcej, niektóre gatunki traw przetrwają także w w suchych i piaszczystych wydmach. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak założyć trawnik

Ciekawostka

Wszystkie gatunki traw nie tolerują zalegającej w glebie wody. Jest ona niebezpiecznie zwłaszcza w okresie zimowym.

Krok 2

Większość traw najlepiej czuje się na stanowiskach nasłonecznionych. Gatunki, które nie są mrozoodporne, posadź w miejscu osłoniętym od podmuchów wiatru. 

Ciekawostka

Trawy, które mają pstre liście lepiej będą się rozwijać na stanowiskach, gdzie światło jest rozproszone. Natomiast trawy posadzone w cieniu z czasem stają się wiotkie i słabe. 

Krok 3

Sadząc trawę ozdobną, nie zapomnij o dokładnym przekopaniu i odchwaszczeniu podłoża. Kiedy już posadzisz roślinę, zabierz się za ściółkowanie. W tym celu posłuży ci kora np. sosnowa. 

Ciekawostka

Kiedy już wykopiesz dół na trawę, dodaj do niego kompost. Dzięki temu naturalnemu nawozowi, trawa będzie szybciej i zdrowiej rosła.

Krok 4

Tak naprawdę jedynym niezbędnym zabiegiem jeśli chodzi o trawy ozdobne jest podlewanie ich. Wiosną możesz ewentualnie wysypać wokół nich kompost lub wieloskładnikowy nawóz mineralny, używając jednak połowy zalecanej przez producenta dawki. 

Krok 5

W połowie marca możesz przyciąć zeschnięte liście.

Ciekawostka

Zimozielonych gatunków w ogóle nie trzeba przycinać.

Krok 6

Chcesz rozmnożyć trawę? Wiosną, gdy tylko rozpocznie się okres wegetacji, podziel ją na kępy. Sadzonki włóż do żyznej gleby i obficie podlej wodą. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o trawę ozdobną skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!