Jak kosić trawę

Jak kosić trawę

Posiadanie ogrodu wiąże się z regularnym koszeniem trawy, które dla jednych jest przyjemnością a dla innych udręką. Jednak każdy, kto się tym zajmuje, powinien przeczytać poniższy poradnik. Dzięki temu twój trawnik będzie zadbany, gęsty i zdrowy.

Krok 1

W okresie jesiennym i wiosennym koś trawę raz w tygodniu, a latem dwa razy. Trawę, która rośnie w cieniu (np. pod drzewami) nie musisz kosić aż tak często jak tę, która rośnie w miejscu nasłonecznionym.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić samoczynną kosiarkę

Krok 2

Ostatni raz w sezonie koś trawę pod koniec października (na około 8 cm).

Krok 3

Trawę koś wieczorem, w pochmurne (nie deszczowe) dni. Możesz też robić to przed południem, kiedy trawa nie jest już mokra, ale wciąż zawiera odpowiednią ilość wilgoci. Dzięki temu jest sprężysta (gdy trawa jest zbyt mokra lub zbyt sucha bardzo łatwo poszarpać kosiarką jej końcówki, które w przyszłości mogą obumierać).

Krok 4

Powinieneś skracać trawę o 1/3 jej długości, ponieważ dzięki temu zachowuje ona zieloną masę- niezbędną do jej rozrostu. 

Krok 5

To, jak często będziesz kosił trawę, zależy od tempa jej wzrostu. Jeżeli jednak zapomnisz ją skosić, rozłóż koszenie na 2-3 razy, gdyż skrócenie wysokiej trawy za jednym razem może doprowadzić do jej zżółknięcia i obumierania.

Krok 6

Po każdym ścinaniu trawnika zaleca się dokładne grabienie, gdyż pozostawiona trawa zbiera wilgoć, co może doprowadzić do gnicia. 

Ciekawostka

Naprawdę warto zaopatrzyć się w kosiarkę, która posiada noże do ściółkowania. Rozdrabnia ona skoszone źdźbła trawy. Działają podobnie jak nawóz i urzyźniają teren. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak kosić trawę skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!