Jak dbać o żonkile

Jak dbać o żonkile

Żonkile to kwiaty, które kojarzą nam się z wiosną i budzącą się do życia przyrodą. Znane są z pięknego, intensywnego, żółtego koloru. Są nieodzownym elementem ogrodowych rabat. Aby cieszyły oko, należy wiedzieć jak o nie dbać.

Krok 1

Żonkile najbardziej lubią przepuszczalną, wilgotną i bogatą w próchnicę glebę. Im bardziej obojętne pH, tym lepiej dla rośliny. Powinno ono wynosić od 5,5 do 7,5. Szerokim łukiem omijaj sadzenia kwiatów w podłożu ciężkim, podmokłym, jałowym i bardzo lekkim. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak przesadzać rośliny

Ciekawostka

Eksperci radzą, abyś sadził żonkile na stanowisku, na którym wcześniej rosły tulipany. Ponadto, na tym samym miejscu możesz je sadzić co 4 lata

Krok 2

Żonkile najlepiej sadzić na przełomie sierpnia i września. Przed posadzeniem kwiatów, wsyp w wykopany dół (o głębokości 15 cm) naturalny nawóz jakim jest kompost

Krok 3

Jeżeli chodzi o nawożenie, wykonaj to dwukrotnie. Pierwszy raz zastosuj nawóz z dodatkiem potasu i fosforu tuż po posadzeniu kwiatów, a drugi raz nawóz azotowy, zaraz po tym, jak zaobserwujesz pierwsze liście. 

Ciekawostka

Przed wsadzeniem cebulek w ziemię, poleca się zaprawić je środkiem o właściwościach grzybobójczych

Krok 4

Na przełomie czerwca i lipca wykop cebulki z ziemi i umieść je w suchym i zacienionym pomieszczeniu do czasu aż wyschną. Kiedy będą już całkowicie suche, oberwij pozostałości liści i korzeni. Uważaj, abyś nie oberwał piętki! 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o żonkile skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!