Jak gwintować śruby i rurki

Jak gwintować śruby i rurki

W tym poradniku dowiesz się jak wykonać samodzielnie gwint czy to na pręcie czy też na rurce. Dzięki temu będziesz mógł wykonać np. małe naprawy kanalizacji bez potrzeby wzywania fachowca.

Krok 1 - Gwintowanie rur

Aby nagwintować rurę należy umieścić ją w imadle w poziomie. Następnie do gwintownicy dobieramy odpowiednia narzynkę w zależności od średnicy rury. Najczęściej występujące średnice rur to 1/2 cala, 3/4 cala oraz 1 cal.

Kiedy mamy wybraną narzynkę montujemy ją w gwintownicy i mocno dokręcamy. Tak przygotowaną gwintownicę przystawiamy prostopadle do rurki i dokręcamy i zaczynamy gwintować.

Miejsce które gwintujemy smarujemy specjalnym olejem do gwintowania lub jeżeli takiego nie posiadamy to zwykłym olejem silnikowym.

Krok 2 - Gwintowanie śrub

Często jest tak, że śrubę chcemy zbyt mocno dokręcić i po prostu pęka. W takim wypadku jeżeli problem jest z dostaniem podobnej śruby możemy ją sami wykonać.

Wystarczy dobrać odpowiednią średnicę pręta (średnica taka sama jak średnia uszkodzonej śruby) oraz odpowiednia narzynkę o średnicy pręta i odpowiednim ścięciem noży.

Resztę czynności wykonujemy dokładnie tak samo jak w przypadku rurek.

Krok 3 - Gwintowanie nakrętek

W przypadku gdy chcemy wykonać nakrętkę, należy zaopatrzyć się w gwintowniki.

Jeżeli nakrętka ma być o rozmiarze np. 8 mm to blaszkę, z której ją wykonamy najlepiej nawiercić wiertłem o średnicy 7,2 mm.

Następnie umieszczamy blaszkę  w imadle, bierzemy gwintownik oraz olej do gwintowania i zaczynamy nacinać nakrętkę od środka, wkraplając co chwilę olej.

 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak umocować poluzowane śruby

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak gwintować śruby i rurki skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!