Jak sprawdzić rower przed wycieczką

Jak sprawdzić rower przed wycieczką

Po dłuższym nie używaniu roweru należy zrobić przegląd, zwłaszcza jeśli wybieramy się na wycieczkę rowerową. Aby nie powrócić na pieszo z powodu usterki zobaczmy jaki jest stan naszego jednośladu.

Krok 1

Sprawdzamy koła czy bez problemu się obracają,przy tej czynności warto zerknąć na stan ogumienia jeżeli zeszło nam powietrze pompujemy pompką sprawdzając przy okazji stan opon czy nie ma mocno widocznych pęknięć.W tym przypadku warto wymienić oponę aby uniknąć przebicia dętki podczas jazdy.

Krok 2

Blokujemy przednie koło nogami i sprawdzamy osadzenie kierownicy,czy nie obraca się wokół własnej osi,jeżeli tak to ustawiamy na właściwej pozycji dokręcając śrubę mocującą.To samo robimy z siodełkiem ale tu sprawdzamy dodatkowo zamocowanie przed zmianą położenia góra-dół i też w przypadku luzu dokręcamy odpowiednie nakrętki.

Krok 3

Szczególną uwagę zwróćmy na pedały czy przypadkiem nie uległy wykręceniu z dźwigni oraz czy techniczny ich stan pozwala na dalszą eksploatację.

Krok 4

Przy sprawdzaniu hamulców po pierwsze stan klocków hamulcowych,linek oraz ich regulacja.W przypadku nadmiernego zużycia wymieniamy,właściwa regulacja dźwigni hamowania-hamulce działają w połowie nacisku dźwigni.Przy okazji sprawdzamy mocowanie błotników oraz stan oświetlenia rowerowego(położenie dynama lub wymiana baterii)

Krok 5

Sprawdzamy stan ustawienia przerzutek oraz linek wraz z obudową,zwróćmy też uwagę na łańcuch i jego regulacje.

Krok 6

Po całym przeglądzie dokręćmy wszystkie luźne elementy,przesmarujmy miejsca tego wymagające i teraz wyczyśćmy rower aby wyglądał jak nowy.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak przygotować rower do jazdy po zimie

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak sprawdzić rower przed wycieczką skomentowało 2 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
 1. Awatar użytkownika Abibek

  Abibek

  Jan 17, 2015

  ja korzystam z nanoprotech bike, oczyszcza, smaruje..

 2. Awatar użytkownika daro1968

  daro1968

  Feb 15, 2014

  super jesteś dobry fachowiec