Jak hodować fikusa

Jak hodować fikusa

Fikus czyli inaczej figowiec to bardzo oryginalna roślina doniczkowa, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularna. Charakterystycznym elementem są duże, połyskujące liście. Zaletą figowca jest fakt, że bardzo szybko rośnie. Nawet w warunkach domowych. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że naprawdę warto hodować tę roślinę?

Krok 1 - Miejsce

Figowce preferują miejsce w półcieniu. Najlepsze będzie okno północne, zachodnie lub wschodnie. Roślina nie znosi przeciągów, dlatego koniecznie się ich wystrzegaj. Poza tym, wystrzegaj się częstego obracania i przestawiania doniczki, gdyż wpływa to niekorzystnie na jego rozwój. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak dbać o kwiaty domowe za pomocą piwa

Krok 2 - Temperatura

Temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi fikus powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza. Podkreślam jednak, że zimą nie może być absolutnie niższa niż 10 stopni. Warto także wspomnieć, że roślina toleruje suche powietrze, które panuje w pokojach z kaloryferami. 

Krok 3 - Podlewanie

Fikusa podlewaj dwa razy w tygodniu, a zimą rzadziej. Roślina musi być podlewana miękką i odwapnioną wodą. 

Raz w miesiącu podlej figowca wodą z piwem. Dzięki temu będzie piękny i błyszczący!

Krok 4 - Nawożenie

Zabieg możesz wykonywać raz na 2-3 tygodnie. Najlepszy nawóz to substancja dla roślin liściastych doniczkowych. Zimą nie powinno się go nawozić wcale. 

Krok 5 - Odkurzanie

Regularnie wycieraj liście z kurzu. Raz na jakiś czas możesz je także przetrzeć wacikiem zamoczonym w mleku. Dzięki temu liście będą lśniące i błyszczące. 

Ciekawostka

Nie denerwuj się jeżeli zauważysz, że twój fikus gubi liście. Po prostu zrób małe nacięcie nad miejsce, z którego opadł liść a już po krótkim czasie zobaczysz, że wyrośnie z niego nowy listek. 

Uwaga

Jeżeli liście rośliny wiszą do dołu, oznacza to, że mają za dużo słońca i ciepła. Natychmiast przenieś fikusa w półcień!

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak hodować fikusa skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!