Jak pozbyć się mszyc

Jak pozbyć się mszyc

Mszyce potrafią być prawdziwą udręką. Atakują wszystkie zielone części rośliny, zwłaszcza te młode. Swoją obecnością zwabiają także mrówki, które również obgryzają rośliny. Pomijanym problemem jest fakt, że oprócz szkód wyrządzonych przez ich żarłoczność, mszyce powodują choroby roślin przenosząc pomiędzy nimi wirusy. Na szczęście, przy odrobinie chęci i wytrwałości, możemy wytępić mszyce z naszego ogródka.

Krok 1 - Ręczne usuwanie mszyc

Z oczywistych przyczyn, sposób ten jest dobry tylko wtedy, gdy mszyce występują na niewielkim obszarze. Zakładamy gumowe rękawice i ręcznie usuwamy mszyce, jedna po drugiej. Zebrane owady topimy w wodzie z mydłem.

 

Ciekawostka

Rośliny musimy przeszukiwać bardzo uważnie, zwłaszcza spodnie części liści, gdyż to tam głównie żerują mszyce.

 

Krok 2 - Spłukiwanie mszyc

Ponieważ korzystając z tego sposobu nie zabijemy owadów, musimy powtarzać nasze działania raz, dwa razy w tygodniu. Mocnym strumieniem wody spłukujemy owady, dokładnie przeglądając rośliny i uważając aby ich nie uszkodzić.

Krok 3 - Sadzenie roślin

Niektóre rośliny, zwłaszcza zioła, odstraszają mszyce. Sadząc w naszym ogrodzie np.koper, lawendę, tymianek, hyzop lub szałwię możemy skutecznie zniechęcić naszych nieprzyjaciół do wizyty.

Krok 4 - Czosnek

Czosnek odstrasza mszyce. Możemy go zaaplikować na różne sposoby: natrzeć nim liście roślin, rozsypać ząbki czosnku wokół mniejszych roślin, lub spryskać ogród wywarem z czosnku zalanego wrzątkiem (przed spryskaniem dobrze zostawić go na dobę, aby się \"przegryzł\").

Krok 5 - Pokrzywa

Rośliny możemy spryskać wywarem z pokrzywy. Aby go sporządzić, musimy wrzucić ok.25 g młodych pokrzyw do wiadra wody i zostawić na tydzień.

Krok 6 - Liście rabarbaru

Liście rabarbaru zawierają kwas szczawiowy, który przyczynia się do zwalczania mszyc. Jest to toksyczna substancja, dlatego trzeba uważać, żeby sporządzony przez nas wywar nie dostał się w ręce dzieci. Ok. pół kilo liści rabarbaru wrzucamy do starego garnka (prawdopodobnie zniszczymy go sporządzając roztwór) zalewamy dwoma litrami wody i gotujemy przez pół godziny. W razie potrzeby dolewamy wody tak, aby liście były zakryte. Odstawiamy do wystygnięcia. Łyżeczkę płatków mydlanych rozpuszczamy w odrobinie ciepłej wody. Wszystko dokładnie mieszamy i spryskujemy tym rośliny.

Krok 7 - Kwas hydrocyjanowy

Około pół kilo młodych pędów dowolnych roślin, najlepiej zebranych wiosną, zalewamy 6 litrami wody i gotujemy przez pół godziny. Używamy starego garnka, ponieważ prawdopodobnie zniszczymy go przygotowując wywar. W razie potrzeby dolewamy wody tak, aby pędy były cały czas zakryte. Gorący wywar przecedzamy przez stare pończochy, przelewamy do butelek i szczelnie zamykamy. W takiej formie możemy przechowywać go przez 3 miesiące. Zimnym, nierozcieńczonym roztworem spryskujemy rośliny.

Krok 8 - Owady

W sklepach ogrodniczych można kupić owady, które są naturalnymi wrogami mszyc. Najczęściej wybierane to biedronki i złotooki drapieżne. Wystarczy, że wprowadzimy je do naszego ogrodu, a mszyce same powinny z niego uciec.

Krok 9 - Gotowe spraye

Jeżeli chcemy zaoszczędzić czas możemy skorzystać z szerokiej palety gotowych środków organicznych lub chemicznych dostępnych w sklepach. Jest to droższe rozwiązanie, ale wymaga od nas najmniejszej ilości zaangażowania.

 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak pozbyć się mrówek w bezpieczny sposób

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak pozbyć się mszyc skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!