Jak myć okna

Jak myć okna

Okres przed świętami Wielkiej Nocy to masowe mycie okien przez większość gospodyń. Właśnie wtedy do naszych szyb dostają się pierwsze promienie słoneczne. W związku z tym, że dokładnie widać wtedy każdy brud jak na tacy, postanawiamy zabrać się za umycie okien. Co zrobić aby dobrze je umyć oraz umilić sobie tę znienawidzoną czynność?

Krok 1

Na mycie okien wybierz pochmurny i suchy dzień. W niskich temperaturach szkło staje się bardzo kruche i łatwo pęka, a w słoneczne dni mycie jest całkiem bezsensowne, gdyż na szybie widać każdą smugę, a mycie będzie swego rodzaju syzyfową pracą. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić płyn do mycia lustra z herbaty

Krok 2

Okna możesz umyć roztworem wody i octu. Składniki w proporcjach 1:1 wlej do pojemnika ze zraszaczem i zabierz się do pracy.

Krok 3

Do polerki szyb świetnie sprawdzają się stare, szare, zwinięte gazety. Przy okazji nie zostawiają smug i sprawiają, że szyba będzie się błyszczeć jak jeszcze nigdy. 

Ciekawostka

Już kilka kropel gliceryny dodanej do mieszanki wody i octu zapewni szybie odporność przed osadzaniem się brudu i kurzu, a także przed powstawaniem smug podczas opadów deszczu.

Ciekawostka

Myjąc zimą okna, dodaj do wody kilka kropel denaturatu. Dzięki temu, szyby nie będą tak szybko zamarzać. 

Krok 4

Jeżeli do mycia szyb używasz skórzanej myjki, wymocz ją w wodzie z solą po każdym myciu. W ten sposób na długo pozostanie miękka i sprężysta. 

Krok 5

Jeżeli jesteś posiadaczem żaluzji i rolet, raz na dwa miesiące natrzyj sznurki świecą. Sprawisz z ten sposób, że nie będą się zacinały i będą chodzić płynnie i gładko.

Krok 6

Szkło i witraże ręcznie malowane zniszczą się pod wpływem chemicznych środków, dlatego też myj je jedynie miękką lub ewentualnie lekko wilgotną ściereczką.

Krok 7

Drewniane parapety i ramy okien najlepiej jest przecierać specjalną pastą do drewna. 

Krok 8

Jeżeli twoim zadaniem jest umycie naprawdę brudnego okna, zabierz się do tego następująco: na wstępie natrzyj szybę olejem lnianym, poczekaj godzinę, a następnie umyj ją wodą z dodatkiem detergentu. 

Ciekawostka

Ślady po taśmie klejącej usuniesz wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci, a po farbie olejnej- salmiakiem. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak myć okna skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!