Jak odpowiednio oświetlić miejsce pracy z komputerem

Jak odpowiednio oświetlić miejsce pracy z komputerem

Miejsce pracy przy komputerze potrzebuje odpowiednich warunków oświetleniowych. Praca przy komputerze powinna odbywać się przy oświetleniu jak najbardziej podobnym do światła dziennego.

Krok 1

w dzisiejszych czasach praca przy komputerze jest coraz częstszym zajęciem. Zarówno w firmie, jak i w domu przed komputerem spędzamy sporo czasu. Niestety zapominamy o stworzeniu sobie odpowiednich warunków do pracy, czyli zapominamy jak bardzo ważne jest dobrze dobrane oświetlenie. Mając na uwadze własne zdrowie, dobrze dobrane krzesło, biurko o odpowiedniej wysokości to nie wszystko. Zadbajmy o nasz wzrok dobierając do lamp przy komputerze odpowiednie żarówki.

Krok 2 - Jakie lampy wybrać

Oto kilka najważniejszych zasad, które pomogą nam zobrazować jakie lampy powinny się znaleźć w naszym miejscu pracy przy komputerze. 

1. Światło powinno padać z góry a odległość ma być nie mniejsza niż 30 cm. Dlatego trzeba poszukać lampek montowanych przy regałach i górnych półkach.
2. Abażur nie może przepuszczać światła. Po prostu kiedy wiązki światła są rozproszone, to szybciej męczą wzrok i odbijają się od monitora.
3. W pobliżu komputera, dobrze jest zamontować lampkę ze zwykłą żarówką.

No i pamiętajmy, że w otoczeniu świetlówek wzrok niszczy się szybciej.

Krok 3

Światło monitora w szczególny sposób wpływa na wzrok. Dlatego kiedy pracujemy przy komputerze, musi się to odbywać przy włączonym świetle (oczywiście wcześniej odpowiednio ustawionego). Aby efekt kontrastu był mniejszy, to  między bardzo jasnym światłem od monitora, a ciepłym oświetleniem ogólnym, trzeba zadbać o to aby doświetlić ścianę, która znajduje się biurkiem komputera. Już nawet łagodna wiązka daje efekt i znacznie poprawia komfort widzenia w pomieszczeniu z komputerem. Kiedy kontrast kolorów jest mocny to pozbawia nas to możliwości widzenia przedmiotów takimi, jakie są w rzeczywistości.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zmienić jasność świecenia żarówki

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak odpowiednio oświetlić miejsce pracy z komputerem skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!