Jak przycinać drzewa owocowe?

Jak przycinać drzewa owocowe?

Drzewa owocowe wymagają troskliwej opieki i muszą być regularnie przycinane. Prawidłowo powinno się usuwać zbędne gałęzi i pędy, które hamują rozwój rośliny. Dzięki temu zabiegowi drzewko będzie mogło nabrać właściwy kształt i wypuścić nowe silne pędy.

Krok 1 - Cięcie prześwietlające

Najczęściej cięcie tego typu stosuje się w przypadku jabłoni, gruszy i śliwy. Usuwamy stare i chore pędy z korony drzewa by ją przerzedzić. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak założyć trawnik

Krok 2 - Cięcie odmładzające

Stosuje się je wraz z cięciem prześwietlającym. W tym przypadku skracamy gałęzie i konary. Zabieg stosowany w przypadku starych zaniedbanych drzew. Konary skracamy ok 3cm w miejscu 3-letniego przyrostu. 

Krok 3 - Cięcie na krótkopędy

Cięcie wykonywane wczesną wiosną. Polega na na zostawieniu wszystkich krótkopędów i skróceniu długopędów na kilka oczek.

Krok 4 - Terminy przycinania drzew owocowych

W okresie spoczynku - od lutego do kwietnia pod warunkiem, że nie ma siarczystych mrozów

W okresie wegetacji - cięcie letnie, reguluje kształt korony

 

Krok 5 - Przycinanie młodych drzew owocowych

Przycinamy je tuż po posadzeniu. Drzewa jednoroczne zaraz po przesadzeni. Ale musimy być pewni, że dolna część pędu puszcza nowe gałązki. Drzewa dwu i trzyletnie przycinamy w okresie grudnia do lutego. Młode pędy tniemy nad pączkami. 

Krok 6 - Przycinanie starszych drzew owocowych

Drzewa kilku letnie i starsze mają określony kształt. Usuwamy uschnięte i chore pędy a koronę przerzedzamy. Zostawiamy również kilka pędów z zeszłego roku aby drzewo mogło owocowach.

Krok 7 - Zabezpieczenie ran po cięciu drzewa

Drzewa owocowe należy przycinać w bezdeszczowe dni gdy temperatura jest powyżej 0°C. Rany drzewa smarujemy pastą ochronną lub maścią sadowniczą. Zabiegi te zabezpieczą drzewo przed chorobami i przyśpieszą gojenie się ran.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak przycinać drzewa owocowe? skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!