Jak sadzić rośliny jednoroczne

Jak sadzić rośliny jednoroczne

Okres wegetacyjny w przypadku roślin jednorocznych trwa tylko jeden sezon. Cały cykl zaczyna się wiosną, czyli od zasiania rośliny, a trwa do jesieni, kiedy jej żywot dobiegnie końca. W związku z tak krótkim okresem życia tych kwiatów, musimy skupić na nich uwagę bardziej niż na innych.

Krok 1

W zależności od tego, jakie kwiaty masz zamiar posadzić, obowiązuje bardzo ważna zasada:

  • obrzeża: kwiaty osiągające od 15 do 35 cm wysokości
  • w głębi rabaty: kwiaty osiągające od 65 do 100 cm wysokości
  • rośliny pnące: wzdłuż muru, ogrodzenia lub specjalnej kratownicy
  • na otwartej przestrzeni: kwiaty osiągające od 35 do 65 cm wysokości 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak przesadzać rośliny

Ciekawostka

Kwiaty jednoroczne będą najlepszym uzupełnieniem bylin, kwitnących w różnych okresach. Będą wypełniać lukę i dzięki temu zawsze będzie pięknie i kolorowo. 

Krok 2

Rośliny jednoroczne nie są zbyt wymagające jeżeli chodzi o glebę. Przystosują się praktycznie do każdego podłoża. 

Krok 3

Przed posadzeniem kwiatów, pomyśl o ich rozmieszczeniu kolorystycznym. Jednym najbardziej podoba się rabata wypełniona po brzegi jednokolorowymi kwiatami, a inni preferują jak najbardziej kolorowy zakątek. To, jak posadzisz rośliny zależy od twojego gustu i preferencji. Przypomnę tylko, że wspaniale wyglądają kolory harmonizujące ze sobą. Przykładem może być biel, róż i czerwień. Ciekawym rozwiązaniem może być także zastosowanie kontrastu np. kwiaty czerwone i białe. 

Krok 4

Jeżeli nie masz możliwości wsadzić kwiata w nasłonecznione miejsce, wybierz półcień. Jest to najbardziej uniwersalne stanowisko, do którego przystosuje się każda roślina. 

Krok 5

Wiadomo, że dzięki kwiatom posianym w rządku, łatwiej jest nam usuwać chwasty. Jednak nie wyglądają one tak efektownie. Eksperci radzą więc sadzić kwiaty jednoroczne na kształt zachodzących na siebie półkoli. Każde półkole to jeden gatunek kwiata. Sam się przekonasz jaki da to efekt, kiedy rośliny zakwitną!

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak sadzić rośliny jednoroczne skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!