Jak urządzić ergonomiczną kuchnię

Jak urządzić ergonomiczną kuchnię

Ergonomia w kuchni jest szczególnie ważna, ponieważ spędzamy w niej dużo czasu i jest miejscem naszej pracy. Istotne jest, aby wszystko było idealnie rozplanowane i zagospodarowane. Rozmieszczenie mebli i urządzeń w kuchni powinno nam pomagać, a nie przeszkadzać!

Krok 1

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie umieszczenie zlewozmywaka w okolicach okna. Dobrze oświetlone miejsce świetnie sprawdzi się przy takiej czynności jak zmywanie naczyń. Przy oknie warto też zamontować blat (który nie może być krótszy niż 80 cm), ponieważ każdy lubi pracować na słonecznym i jasnym stanowisku.

Krok 2

Obok zlewu umieść zmywarkę, gdyż przed włożeniem do niej naczyń, często opłukujemy je najpierw bieżącą wodą w zlewozmywaku. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak wypolerować kuchenny zlew

Uwaga

Najgłupszym pomysłem będzie ustawienie obok siebie zmywarki i kuchenki. Podczas zmywania kuchenka może bardzo szybko i łatwo się zalać. 

Krok 3

Kuchenki nie należy montować w pobliżu okien, gdyż podmuchy wiatru (w przypadku otwartego lub uchylonego okna) mogą zgasić płomień lub zmienić jego kierunek, a co za tym idzie- osmolić garnek lub co gorsza- ścianę. 

Krok 4

Myślę, że jest to oczywiste, ale kuchenka nie może stać w rogu pomieszczenia. Takie umiejscowienie jej utrudni nam jakiekolwiek manewrowanie, sterowanie garnkami czy korzystanie z piekarnika. Nie wspomnę jak będzie wyglądać boczna ściana w kuchni...

Krok 5

Legenda głosi, że ktoś kiedyś umieścił kosz na śmieci gdzieś indziej niż pod zlewem. Jednak nie polecam tego rozwiązania. W zlewie zazwyczaj magazynuje się najwięcej odpadów i umieszczenie pod nim kosza jest po prostu bardziej praktyczne.

Krok 6

Nad kuchenką zamontuj okap, który będzie wchłaniał nieprzyjemne zapachy z kuchni. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak urządzić ergonomiczną kuchnię skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!