Jak prać jedwab

Jak prać jedwab

Jedwab jest szlachetnym oraz pięknie wyglądającym materiałem, ale równocześnie niezwykle wymagającym. Zły sposób użytkowania może doprowadzić do jego zniszczenia oraz szybkiego wyeksploatowania. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, przeczytajcie poniższy poradnik.

Uwaga - Uwaga

Nie namaczamy jedwabiu przed praniem.

Krok 1

Zanurzamy materiał w wodzie o temperaturze 25-30 stopni Celsjusza, a następnie dodajemy płynne detergenty. Przechodzimy do najważniejszej czynności: gnieciemy jedwab w danym roztworze. Jeżeli materiał jest bardzo zabrudzony, powtarzamy tę czynność.

Krok 2

Płuczemy jedwab w obfitej ilości wody. Powinna mieć temperaturę podobną do tej, w której praliśmy tkaninę. 

Ciekawostka

W celu poprawienia kolorytu, miękkości i połysku materiału możemy dodać do ostatniego płukania kilka łyżek octu.

Krok 3

Po wypłukaniu delikatnie wyciskamy nadmiar wody, a następie zawijamy tkaninę w gruby ręcznik frotte. Suszymy, rozwieszając na wieszaku. Warto pamiętać, iż jedwabiu nie należy wystawiać na działania promieni słonecznych. Jeszcze wilgotny materiał prasujemy w temperaturze 120 stopni Celsjusza.

Ciekawostka

Ubrania z białego jedwabiu należy zanurzyć na godzinę przed praniem w mleku. Unikniemy w ten sposób zżółknięcia tkaniny. 

Ciekawostka

Pamiętajmy o tym, aby jedwabne apaszki prać osobno. W przeciwnym razie ryzykujemy zabarwienie się ich nawzajem. Do płukania dodajemy 3 łyżki cukru.

Uwaga

Jeżeli na metce znajduję się informacja o zakazie prania ręcznego, stosujemy się do zaleceń producenta i oddajemy ubranie do pralni chemicznej.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak pozbyć się gumy z ubrania

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak prać jedwab skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!