Jak używać sody oczyszczonej do czyszczenia

Jak używać sody oczyszczonej do czyszczenia

Zapewne niewielu z was wie, jak magiczne właściwości czyszczące posiada zwykła soda oczyszczona, która prawie każdy ma w domu! Okazuje się, że jest ona idealnym środkiem na wiele rodzajów plam i zanieczyszczeń. Przekonajcie się, czytając poniższy poradnik.

Krok 1 - Meble ogrodowe

Stoły i krzesła przetrzyj gąbką, zanurzoną w roztworze 1 litra wody i 1/4 szklanki sody, a następnie spłucz obficie wodą. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak czyścić fugi

Krok 2 - Baseny ogrodowe

Kiedy kończy się sezon, a my składamy nasz basen ogrodowy na zimę, zauważamy, że na ściankach powstał ślizgi osad, który może okazać się pleśnią. Wtedy usuwamy go gąbką i roztworem podanym w poprzednim kroku, a następnie zmywamy wszystko woda pod ciśnieniem. 

Krok 3 - Tłuste plamy

Tego typu plamy np. po oleju silnikowym także usuniesz sodą. Nasyp proszek na plamę i poczekaj, aż olej się wchłonie. 

Krok 4 - Torby sportowe

Torby sportowe, w których przechowujemy przepocone ubrania i buty po jakimś czasie zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Wystarczy, że wysypiesz na dno torby trochę proszku i poczekasz, aż wchłonie on zapach. 

Krok 5 - Sprzęt turystyczny i wędkarski

Przed wycieczką campingową lub wyprawą w góry zdezynfekuj wszystkie sprzęty roztworem wody i sody oczyszczonej. 

Krok 6 - Grill

Grill kojarzy nam się z kratką ociekającą tłuszczem i przypalonym jedzeniem na niej. Możesz to usunąć także za pomocą sody oczyszczonej. Posyp ruszt proszkiem i mocz w wodzie przez kilka godzin. Następnie usuń zanieczyszczenia zwykłą szmatką lub gąbką i opłucz wodą. Inne części grilla możesz wyczyścić pasta z sody (proszek z kilkoma kroplami wody). 

Krok 7 - Mycie samochodu

Na każdy litr wody wsyp 1/4 szklanki sody i myj tą mieszanką auto. 

Krok 8 - Dom i mieszkanie

Nieprzyjemne zapachy np. z kosza na śmieci usuniesz wsypując do niego sodę oczyszczoną. A brzydki zapach, wydobywający się z umywalki czy zlewu, wsypując proszek do odpływy razem z gorącą wodą z kranu. 

Krok 9 - Kot

Z kociej kuwety wydobywa się niechciany zapach? Nic nie szkodzi. Dosyp do żwirku trochę sody, która zneutralizuje zapach. 

Krok 10 - Plamy

Pastę z sody oczyszczonej połóż na plamie i odczekaj kilka godzin. Po tym zdrap lub zetrzyj proszek.

Krok 11 - Kuchnia

Sprawdzona pasta z sody pomoże ci umyć zaschniętą brudem kuchenkę, szafki, blaty, mikrofalówki, lodówki i inne sprzęty i meble.

Krok 12 - Srebro

Jak wyczyścić zmatowiałe srebro? Nic prostszego. Przygotuj mieszankę sody i wody w proporcjach 3:1 i wetrzyj ją w biżuterię. Po tym, wypłucz ją w wodzie. 

Krok 13 - Akcesoria do włosów

Aby oczyścić szczotki i grzebienie z łoju, włóż je do mieszanki wody i sody. 

Krok 14 - Pościel

Aby pościel po praniu byłą jeszcze bardziej świeższa, dodaj do prania pół łyżeczki sody i wrzuć ją do pojemnika razem z proszkiem. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak używać sody oczyszczonej do czyszczenia skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!