Jak wizualnie powiększyć mieszkanie

Jak wizualnie powiększyć mieszkanie

Wielu młodych ludzi rozpoczyna swoje samodzielne życie od wynajmu małego mieszkania lub kawalerki. Często bywa, że pomimo sporej wolnej przestrzeni czujemy się wszystkim przygnieceni. Jak zatem wizualnie powiększyć swoje mieszkanie? Oto kilka porad jak zyskać trochę optycznej przestrzeni.

Krok 1 - Pomaluj ściany

Kolor ścian bardzo mocno wpływa na postrzeganie przestrzeni. Mały pokój zostanie wizualnie powiększony i ocieplony przez pastelowe kolory, np. niebieski, różowy lub zielony. Z tymi kolorami dobrze współgrają jasne meble i różne dodatki. Jeśli jesteś fanem różnych wzorów, uważaj, aby z tym nie przesadzić, w innym wypadku zburzysz całe postrzeganie lekkości.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zorganizować własną garderobę

Krok 2 - Dobierz meble

W małych pomieszczeniach najlepiej spisują się małe szafki i komody. Już samo postawienie wysokiej szafy da wrażenie niższego pokoju. Warto też pomyśleć o wielofunkcyjności zakupionych mebli, np. stolik może mieć więcej zastosowań, nie tylko do kawy ale też jako \"szafka\" nocna. 

O ile to możliwe, warto montować regały bez tylnich ścian, ponieważ będzie to dawało wrażenie, że ściany pomieszczenia nie są zastawione.

Innym ciekawym rozwiązaniem są meble rozkładane, stół oraz krzesła, które możemy rozstawić zawsze wtedy, kiedy faktycznie jest nam to potrzebne.

Rozstawienie mebli jest równie istotne co ich rozmiary, dlatego też starajmy się wykorzystywać miejsce pod ścianami, tak aby środek pokoju pozostawał wolny i swobodny do przejścia.

Krok 3 - Podłoga i ściany

Każda rzecz może wpłynąć na postrzeganie przestrzeni w pomieszczeniu, duży wpływ na to mają ozdoby na ścianach. Generalnie zamiast kilku obrazów lepiej zainwestować w duże lustro, które da wyobrażenie podwójnej powierzchni. Warto tu zaznaczyć,że lustra nie powinno się montować na przeciw kanap czy też sofy, ponieważ z czasem może to wprowadzać Cię w niektórych sytuacjach w zakłopotanie.

Duże znaczenia ma też to co znajduje się na podłodze, każdy dywan nawet ten najmniejszy sprawia, że pomieszczenie zyskuje nadmiernego wypełnienia.

Krok 4 - Utrzymanie porządku

Istotną sprawą jest utrzymywanie porządku. Jeśli każdy przedmiot ma swoje stałe miejsce i jeśli po każdym użyciu wraca do niego, to możemy być pewni, że mieszkanie nas nigdy nie przytłoczy. Bałagan zawsze powoduje utratę przestrzeni.

Krok 5 - Drastyczne zmiany

O ile to możliwe, możesz przekształcić kuchnię w aneks kuchenny. Aby tego dokonać musisz upewnić się, że ściana dzieląca oba pomieszczenia nie jest ścianą nośną tylko działową oraz uzyskać zgodę właściciela budynku oraz wydziału budownictwo w urzędzie miasta lub gminy.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wizualnie powiększyć mieszkanie skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!