Jak wybrać firany?

Jak wybrać firany?

Firany to bardzo ważny element aranżacyjny naszego domu. Dzisiaj mamy do wyboru wiele różnych wzorów, tkanin oraz kolorów. W tym poradniku dowiecie się w jaki sposób dobrze wybrać firany do naszego mieszkania.

Krok 1 - Firany powinny zdobić a nie zasłaniać

Pozwólmy światłu wpadać do naszego mieszkania. Półmrok nie tylko wpływa na nas depresyjnie, ale także pozbawia nas wielu innych doznań, nawet estetycznych. Jeśli firany przepuszczają światło a do tego są w jasnych kolorach to światło słoneczne wpadające do mieszkania będzie łagodnie przez nie rozpraszane. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić spinkę do firan z płyty CD

Krok 2 - Co powinniśmy brać pod uwagę?

Na pewno zwróćmy uwagę na wielkość i kształt okien. Również powinniśmy wziąć pod uwagę sposób otwierania okien, będzie on inny w przypadku jednoskrzydłowych lub dwuskrzydłowych. Ważną rzeczą jest również stylistyka wnętrza, kolor tapet lub ścian oraz dodatków etc. Cały czas również musimy mieć przed sobą efekt jaki chcemy osiągnąć i nim się kierować.

Ważną rzeczą jest element użytkowy firan. Inaczej dobierzemy firany do okien, które są tylko ozdobą a inaczej do tych, z których codziennie korzystamy. 

Krok 3 - Karnisz

Nie bez znaczenia jest wymiar karnisza. Proporcja szerokości między karniszem a firaną powinna wynosić 1:2 lub 1:2,5 (na 1cm karnisza powinno przypadak 2 lub 2.5 cm firanki). Wysokość firan mierzymy od końca żabki do miejsca, w którym chcemy by firany się kończyły. Niektórzy lubią mieć je do parapetu inni aż do samej podłogi. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wybrać firany? skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!