Jak zrobić krochmal i do czego go używać

Jak zrobić krochmal i do czego go używać

Dawniej krochmal stosowany był o wiele częściej niż dzisiaj. Pomimo, że jego popularność mocno spadła warto przypomnieć jak się robi krochmal i do czego się go stosuje.

Ciekawostka - Czy wiesz, że...

Krochmal stosowany jest w przemyśle spożywczym, kosmetycznym oraz odzieżowym.

Krok 1 - Krochmal z mąki ziemniaczanej

W zależności od rodzaju tkaniny istnieją różne receptury krochmalu z mąki ziemniaczanej.

 

Do krochmalenia sukienek i bluzek będziemy stosować krochmal przygotowany z 1 litra wody oraz łyżeczki mąki, które po wymieszaniu zagotowujemy.

 

Do krochmalenia pościeli, serwet oraz obrusów przygotowujemy krochmal w proporcjach 1 łyżka mąki na litr wody, po czym całość zagotowujemy.

 

Najmocniejszy krochmal stosujemy do kołnierzyków i mankietów koszul. w litrze wody rozprowadzamy 1,5 łyżki mąki, a następnie całość gotujemy. Kiedy nakrochmalimy koszule, należy je prasować na mokro.

Krok 2 - Krochmal z cukru

Krochmal z cukru ma dość wąskie zastosowanie, ponieważ stosujemy go tylko do tiulu i firan. Aby go przygotować należy połączyć wodę z cukrem w stosunku 1:1, po czym całość zagotowujemy.

Krok 3 - Krochmal z ryżu

Krochmal z ryżu wykorzystujemy do tych samy tkanin co w przypadku krochmalu z mąki ziemniaczanej. Różnica jest jednak taka, że w przypadku krochmalu z mąki zmieniamy proporcje mąki natomiast w przypadku krochmalu z ryżu operujemy gotowym płynem więc rozcieńczamy go w zależności od potrzeb.

Aby przygotować krochmal z ryżu gotujemy 4 łyżki ziarna w dwóch litrach wody. Następnie odcedzamy ugotowany ryż zachowując wodę.

 

Białą bieliznę oraz koszule krochmalimy roztworem sporządzonym z jednej części krochmalu ryżowego oraz 4 części wody.

 

Serwety oraz pościel krochmalimy roztworem złożonym z 1 części krochmalu z ryżu oraz 2 częściami wody.

Krok 4 - Krochmal mieszany

Krochmal mieszany jet szczególnie polecany do firan, ponieważ dzięki niemu zachowują na dłużej świeżość. 

Do jego przygotowania potrzebujemy po 2 szklanki krochmalu z mąki ziemniaczanej oraz z ryżu. Kiedy dokładnie je zmieszamy, musimy dodać do nich szklankę talku. w tak przygotowanej mieszance płuczemy wyprane firany.

Ciekawostka - Czy wiesz, że...

Aby materiał po nakrochmaleniu nie przylegał do stopy żelazka podczas prasowania można do zrobienia krochmalu użyć mleka zamiast wody. Po wyprasowaniu materiał będzie miał ładny połysk.

Uwaga - Uwaga!

Pamiętaj, że im gęstszy krochmal sporządzisz tym sztywniejsze będą tkaniny. Gestość krochmalu możemy regulować: zmniejszać bądź zwiększać poprzez dolewanie wody.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zrobić krochmal i do czego go używać skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!