Jak wybrać rośliny do zacienionego ogrodu?

Jak wybrać rośliny do zacienionego ogrodu?

W mieście coraz trudniej o własny skrawek zieleni, dlatego posiadającogród lub działkę pragniemy zagospodarować każdy centymetr wolnej ziemi. Jednak, co zrobić z zacienionymi miejscami sąsiadującymi z budynkiem, płotem oraz drzewami? Jałową ziemię do której dociera niewielka ilość słońca należy wykorzystać dla roślin dobrze radzących sobie w cienistych warunkach. Należą do nich:

Krok 1 - Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria)

Roślina o ozdobnych, jasnozielonych liściach pokrytych obwódką w kolorze kremowym. Doskonale nadaje się do pokrywania dużych powierzchni.

Krok 2 - Barwinek pospolity (Vinca minor)

Dekoracyjna roślina, która przez cały rok utrzymuje zieloną barwę, natomiast zimą i wczesną wiosną pokrywa się świeżymi zimozielonymi liśćmi. Posiada pięciopłatkowe kwiaty niebieskiej barwy. Często wykorzystywana do zapełnienia wolnych przestrzeni w ogrodach, parkach i na cmentarzach. Doskonale czuje się w cieniu drzew.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak przesadzać rośliny

Krok 3 - Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)

Półzimozielona bylina o ozdobnych liściach w kolorze wiśniowym, różowo-purpurowym bądź wielobarwnym. Wydłużone kwiatostany są barwy niebieskiej. Roślina posiada nadziemne rozłogi. Doskonale nadaje się do pokrycia wolnych rabatek, jak i do wykorzystania w skalnych ogrodach i pojemnikach.

Krok 4 - Runianka japońska (Pachysandra terminalis)

Roślina zimozielona o zielonych, błyszczących liściach. Niektóre rośliny posiadają białą obwódkę. Jej wysokość sięga do 30 cm.

Krok 5 - Mahonia pospolita (Mohonia aquifolium)

Krzew zimozielony o grubych, kłujących liściach. Może osiągnąć wysokość nawet 1 metra. Jej kwiaty barwią się na złoto-żółty kolor. Doskonale dostosowuje się do cienistych warunków.

Krok 6 - Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium)

Krzew o kolczasych liściach w kolorze ciemnej zieleni. Posiada ozdobne owoce.

Krok 7 - Trzmielina Fortune\'a (Euonymus fortunei)

Roślina, której wysokość potrafi sięgnąć 3 metrów. Doskonale sprawdza się w ogródkach skalnych oraz pojemnikach. Posiada wysoką tolerancję na różne gleby. Należy do krzewów zimozielonych. Liście w kolorze ciemnej zieleni udekorowane są żółtą obwódką oraz środkiem.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wybrać rośliny do zacienionego ogrodu? skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!