Jak wyczyścić fugi?

Jak wyczyścić fugi?

Czyszczenie fug w łazience albo kuchni niejednokrotnie sprawia wiele problemu. Zabrudzenia te są zazwyczaj trudne do usunięcia i powstają na wskutek wielu różnych czynników. W tym poradniku dowiesz się w jaki sposób skutecznie wyczyścić fugi.

Ciekawostka

Do czyszczenia fug znajdziemy w sklepie wiele specjalnie do tego dedykowanych preparatów (np. HG czyste fugi, Holiat, Szop). Możemy jednak zrobić to domowymi sposobami i równie skutecznie.

Krok 1 - Proszek do pieczenia

Musimy nanieść niewielką ilość proszku do pieczenia na zabrudzone fugi. Do tego celu używamy wilgotnej gąbki lub ściereczki. Naniesiony w ten sposób proszek do pieczenia zostawiamy na około 20 minut. Po tym czasie możemy przez chwilę lekko poszorować ściereczką fugi a następnie zmyć proszek.

Krok 2 - Ocet

Ocet mieszamy razem z wodą w proporcjach 1:2. W stworzonym w ten sposób płynie moczymy gąbeczkę i delikatnie szorujemy fugi. Po wykonaniu tej czynności należy spłukać ocet. 

Krok 3 - Soda

Możemy również stworzyć mieszankę sody i octu. Ma to swoje zalety ponieważ soda pochłonie nieprzyjemny zapach octu, którego wiele osób nie toleruje. Z sody i octu robimy papkę w proporcjach dwie części wody na jedną cześć octu. Tak stworzoną substancję nakładamy na fugi i zostawiamy na czas około 10 minut. Po tym czasie szorujemy i zmywamy.

Krok 4 - Pasta do zębów

Szorujemy fugi szczoteczką do zębów z nałożoną pastą do zębów. Po zakończeniu czynności spłukujemy fugi. 

Krok 5 - Płyn do naczyć

Jeden z najprostszych sposobów mycia fug. Mieszamy wodę z płynem do mycia naczyń po czym szorujemy fugi gąbką maczaną w wodzie z płynem. 

Krok 6 - Sok z cytryny

Wyciskamy sok z cytryny a następnie nanosimy go na brudne fugi. Zostawiamy go tak przez chwilę po czym ścieramy szczoteczką i spłukujemy.

Uwaga

Pamiętaj aby do czyszczenia fug nie używać szczotek z twardym włosiem ponieważ mogą one zniszczyć nasze fugi. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak czyścić fugi

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wyczyścić fugi? skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!