Jak zakonserwować drewniane okna

Jak zakonserwować drewniane okna

Okazuje się, że konserwacja i pomalowanie okien wcale nie jest aż tak trudne. Co więcej, możesz to zrobić samodzielnie. Poniżej kilka porad, jak doprowadzić drewniane okna do bardzo dobrego stanu.

Krok 1 - Oceń stan okien

W przypadku, gdy na ramie okna nie ma widocznych ubytków i dziur, a lakier nie jest złuszczony (tzn. nie widać spod niego drewna)- wystarczy tylko zmatowić warstwę starego lakieru (nie trzeba go zrywać w całości) i można już nakładać nową warstwę. 


Gdy natomiast gołym okiem widoczne są spore ubytki, jak najszybciej zabierz się za renowacje stolarki okien. W tym celu użyj papieru ściernego. 

Krok 2 - Dobierz odpowiedni lakier

Na wstępie zastanów się, czy chcesz aby okna wyglądały jak nowe, czy chcesz po prostu zmienić ich kolor (rozjaśnić, przyciemnić lub całkowicie zmienić barwę). Chcąc przyciemnić kolor, weź pod uwagę to, aby zakupić lakier o jeden ton ciemniejszy, ponieważ kolor szybko płowieje. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić podświetlaną ozdobę z okna

Krok 3 - Umyj okna

Przed konserwacją okien, dokładnie je umyj i usuń brud z zakamarków. Nie myj tylko szyb, ale również stolarkę. Stary, pomarszczony sylikon możesz wyciąć nożem (ostrożnie- aby nie porysować szyb). 

Krok 4 - Zabezpiecz szyby przed malowaniem

Weź do ręki taśmę malarską. Sklej ją na granicy drewna i szkła szyby. Dzięki temu nie pobrudzisz szyby lakierem. Oprócz tego, zabezpiecz folią malarską zarówno parapet zewnętrzny jak i wewnętrzny. Po wykonaniu tych czynności możesz zabrać się za zdrapywanie starego lakieru (jeżeli jest taka potrzeba).

Krok 5 - Usuwanie starego lakieru

Zeskrobuj go przy pomocy papieru ściernego. W przypadku większych uszkodzeń postaw na papier o gramaturze 100, natomiast gdy uszkodzenia są niewielkie lub musisz tylko zmatowieć lakier- wystarczy gramatura 180- 200. Po usunięciu starej warstwy, należy zabrać się za odpylanie zmiotką lub dużym pędzlem. Następnie przetrzyj powierzchnię wilgotną szmatką, aby usunąć wszelki pył i poczekaj aż dokładnie wyschnie. 

Krok 6 - Malowanie

Na początku pomaluj stolarkę podkładem pod wybrany wcześniej lakier, następnie połóż warstwę lakieru i możesz zabrać się za malowanie. 


Wszystkie większe elementy maluj wałkiem, gdyż jest on najpraktyczniejszy w tego typu pracach. Powinien on być wilgotny, ale nie mokry (po nabraniu lakieru, nie powinien on kapać z niego). Wałkiem maluj w miarę możliwości w jedną stronę. 


Mniejsze elementy maluj pędzelkiem. Pamiętaj jednak, aby warstwa lakieru nie była zbyt gruba. W innym przypadku lakier szybciej się złuszczy.


Poczekaj, aż pierwsza warstwa lakieru wyschnie. Po tym, nałóż drugą warstwę, a w miarę potrzeby- trzecią. 

Krok 7 - Końcowe kroki

Po wszystkim, zerwij taśmę malarską. Dokładnie wyczyść szybę i parapety, a odpryski od lakieru usuń za pomocą rozpuszczalnika. 


Jeżeli przed renowacją usunąłeś sylikon- nanieś w szczelinach nową warstwę, a nadmiar usuń nożykiem. 


Uszczelki okien posmaruj wazeliną. Dobrze, abyś robił to raz na pół roku, szczególnie przed zimą. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zakonserwować drewniane okna skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!