Jak uszczelnić okna

Jak uszczelnić okna

Obecnie możemy zauważyć modę na oszczędzanie. Niezwykle to cieszy, kiedy mamy do czynienia z oszczędnością energii. Nie tylko dbamy o swoje portfele, ale także o naszą planetę. Podstawą energooszczędnego domu i mieszkania są szczelne okna. Jak więc uszczelnić stare, drewniane okna?

Krok 1 - Szczeliny w ościeżnicach

Do uzupełnienia ubytków w tym miejscu najlepsze będą pianki poliuretanowe. Przed przystąpieniem do pracy oczyść dane miejsce z kurzu i wszelkiego pyłu, aby pianka miała umożliwioną dobrą przyczepność. Wstrzyknij je w powstałą szczelinę przez wąską rurkę za pomocą specjalnego pistoletu. Pianka następnie rozpręży się i zastygnie. Ewentualny nadmiar materiału usuń za pomocą zwykłego nożyka. 

Ciekawostka

Jeżeli już otworzysz pojemnik z pianką poliuretanową, musisz zużyć ją do końca. W innym razie zastygnie i nie będzie zdatna do niczego. 

Krok 2 - Miejsce połączenia szyby z ramą

W starych oknach można jeszcze znaleźć kit, którym to najczęściej wypełniano miejsce połączenia szyby z ramą. Jednak nie jest to materiał zbyt odporny na warunki atmosferyczne i z czasem ulega wykruszeniu. W dzisiejszych czasach używa się do tego sylikonów. Nakładane są za pomocą pojemników z dozownikiem. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, podobnie jak poprzednio, oczyść powierzchnię ze starego kitu, kurzu i innych pyłów. 

Ciekawostka

Sylikony są odporne na wodę, która nie może wniknąć w przestrzeń między szybą i ramą. 

Krok 3 - Miejsce styku ramy z ościeżnicą

Do zaklejenia tego typu miejsc najbardziej polecane są specjalne taśmy gumowe, gąbkowe, sylikonowe lub piankowe. Do najtrwalszych zalicza się gumowo-sylikonowe, a sylikonowe są najcieplejsze. To, jaką taśmę wybierzemy, zależy od kształtu uszczelki. Otwieranie i zamykanie okna nie może być utrudnione.  

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak uszczelnić okna skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!