Jak zaprojektować dom w stylu góralskim

Jak zaprojektować dom w stylu góralskim

Domy w stylu góralskim są w naszym kraju bardzo popularne i cały czas domy z bali zdobywają coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego ponieważ domy te mają wiele zalet począwszy od ich zdolności do samoregulacji wilgotności na krótkim czasie budowy kończąc. Dlatego też w tym poradniku postanowiłem wyjaśnić wam jak zaprojektować dom w stylu góralskim.

Ciekawostka

Ciekawostką jest to, że mieszkańcy domów z bali żyję nawet kilkanaście lat dłużej. Wszystko to dzięki specyficznemu mikroklimatowi wnętrza dzięki zastosowaniu naturalnego budulca. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować dom - porady związane z działką

Krok 1

Domy góralskie w tradycji podhalańskiej wznoszone są z tak zwanych płazów, które powstają przez rozcięcie na dwie połówki pni drzewa. Możemy wybrać z drzew takich jak świerk, jodła czy modrzew. Odpowiednie firmy zajmujące się realizacją tego typu budowli mają narzędzia by obrobić drewno w ten sposób by miało charakterystyczny dla góralskich domów kształt. 

Domy z bali są proste i pozbawione dodatkowych ozdobników. Budownictwo góralskie charakteryzuje się natomiast misternie zdobione żłobieniami i kształtami.

Wnętrza typowych góralskich domów reprezentują styl rustykalny. Dostanie tego typu dodatków w różnego rodzaju sklepach jest bardzo proste. 

Ostatnio coraz popularniejszy staje się trend realizacji tego typu budowli w nowoczesnej konwencji co wraz z przełamaniem stylów tworzy bardzo ciekawy efekt. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zaprojektować dom w stylu góralskim skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!