Jak mieć własny dom - kupno czy budowa

Jak mieć własny dom - kupno czy budowa

Wiele osób rozważa budowę domu. Dom to gwarancja prywatności, komfortu i bezpieczeństwa. Dodatkowo własny dom to luksus i marzenie wielu z nas. Ale co zrobić jeśli nie mamy cierpliwości oraz nie chcemy, boimy się przechodzić przez cały etap budowy domu? Czy w ogóle warto rozważać zakup już zbudowanego domku? Co jest lepsze - budowa czy kupno \"gotowca\"

Krok 1 - Za i przeciw

Zacznijmy od opóźnień w branży budowlanej, które zdarzają się nader często a terminy zawarte w umowach ulegają kilku zmianom. W przypadku gotowych inwestycji nie ma takiego ryzyka i problemu a dodatkowo znikają problemy z uzyskaniem wszystkich pozwoleń czy popełnieniem błędów w planowaniu i kontroli przebiegu budowy. Zrealizowany projekt można zobaczyć, ocenić jego jakość, standard wykończenia czy lokalizację. No ale zalety wynikające z kupna gotowego domu na tym właściwie się kończą.

Czas na wady kupna już gotowego, zbudowanego domu. Wiele domków jednorodzinnych, proponowanych przez deweloperów, nie jest dostosowana do potrzeb potencjalnych klientów. Domy, które powstały kosztem ilości pomieszczeń czy powierzchni działek obniżają zainteresowanie potencjalnych klientów. Poza tym oglądając daną nieruchomość, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, związanych głównie z przyszłą eksploatacją budynku. Zdarza się, że na tym etapie zastosowane przez dewelopera rozwiązania mogą nie spełniać oczekiwań osób zainteresowanych kupnem domu.

Krok 2 - Sprawdzenie podstawowych rzeczy

Zanim kupimy gotowy domek trzeba sprawdzić przede wszystkim wentylację, rodzaj ogrzewania oraz stan pozostałych instalacji. Bardzo ważna jest również technologia w jakiej dany budynek został postawiony oraz materiał z którego dom został zbudowany. Te czynniki wpływają na wytrzymałość danej inwestycji i jej stan ogólny. Dodatkowo jeżeli w pobliżu znajdują się pola, lasy i łąki, warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, ponieważ jest taka możliwość, że zamiast planowanej i wymarzonej spokojnej okolicy, w niedalekiej przyszłości będziemy mieszkać w sąsiedztwie hałaśliwego węzła komunikacyjnego

Krok 3 - Dom jako lokata kapitału

Dom to nie tylko miejsce do życia, to także duża lokata kapitału. Dlatego decyzja o jego budowie musi zostać gruntownie przemyślana i nie należy się spieszyć i ulegać różnym okazjom. Należy wcześniej zadbać o dokumenty i poznać procedury, z jakimi przyjdzie się zmierzyć przy załatwianiu wszystkich formalności, co przez wielu jest uważane za \"drogę przez mękę\". Znalezienie odpowiedniej działki, wybranie projektu czy opłacenie niezbędnych pozwoleń, załatwienie kredytu, wybór wykonawcy – to tylko niektóre z istotnych kwestii, którym należy sprostać. Każdy kto sam budował dom, może potwierdzić mnogość dokumentów jakie trzeba zebrać.

Dodatkowo, osoby które same chcą budować często boją się czasu jaki zajmie im zbudowanie własnego domu. Kilkanaście miesięcy albo nawet kilka lat ciągłego zmagania się z budową może odstraszać. Zdarza się, że nierzadko przekracza to możliwości finansowe osób, które podjęły się takiej budowy. Obecnie na rynku istnieją alternatywy w postaci firm oferujących technologie pozwalającą przy niższych kosztach i w krótkim czasie postawić dom.

Uwaga - Mierz siły na zamiary


Nie warto porywać się na budowę zbyt dużego domu. Najbardziej poszukiwane są te o powierzchni do 150 m2. System modułowy pozwala na diametralną zmianę dotychczasowej filozofii budowania domu. Inwestor uzyskuje w krótkim czasie ciepły, energooszczędny i przyjazny człowiekowi dom na pokolenia. Cena budynku stawianego w technologii modułowej, w porównaniu do analogicznych budynków murowanych, jest o około 30% niższa.

Krok 4 - Trend skandynawski

Pamiętajmy, że rynek domów jednorodzinnych nadal należy do najmniej elastycznego segmentu rynku nieruchomości, dlatego ceny domów często przekraczają zdolność kredytową potencjalnych nabywców. Budowa domu od podstaw zazwyczaj kosztuje mniej niż jego kupno z rynku pierwotnego.

Na fali zainteresowania lekkim, ekologicznym budownictwem, w Polsce rośnie popyt na skandynawską technologię wznoszenia domów, która może przybierać dowolne kształty i rozmiary, zachowując wytrzymałość nieosiągalną dla konwencjonalnego budownictwa. Budowa takiego domu nie jest tak skomplikowana, jak można by sądzić, dlatego warto wziąć pod uwagę rozwiązanie, które w przyszłości może zagwarantować spokój, ciszę i większą swobodę.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować dom - porady związane z działką

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak mieć własny dom - kupno czy budowa skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!