Jak dbać o betonową wylewkę, żeby nie popękała

Jak dbać o betonową wylewkę, żeby nie popękała

Nieodpowiednie dbanie o beton powoduje naruszenia w strukturze materiału, które negatywnie wpływają na jego późniejszą wytrzymałość i jednocześnie mogą być przyczyną utrudnień w użytkowaniu podłogi. W tym niedługim poradniku dowiecie się jak dbać o betonową wylewkę, żeby nie popękała.

Krok 1

Od zalania podłogi już po kilku godzinach powinniśmy chronić beton przed zbyt szybkim wiązaniem co powoduje rysy i pęknięcia. W tym celu polewam beton wodą przez okres kilku dni, standardowo przyjmuje się tydzień. Beton podlewać należy trzy razy dziennie, rano, w południe i wieczorem. Jeśli beton wystawiony jest na działanie promieni słonecznych a na zewnątrz panują duże temperatury powinniśmy podlewać go jeszcze częściej. 

Krok 2

Aby ochronić beton przed wysokimi temperaturami oraz szybkim parowaniem możemy przykryć go za pomocą folii budowlanej. Gdy wylewamy wodę pod folię nie paruje ona tak szybko i dłużej ochładza beton. 

Krok 3

Zdarza się, że budujemy również w okresach późnojesiennych kiedy zaczynają panować już dość niskie temperatury, zwłaszcza w nocy. Również przed nimi musimy chronić nasz beton za pomocą wełny mineralnej. W przeciwnym wypadku straci on swoje właściwości i nastąpi rozerwanie wiązań.

Krok 4

Pomieszczenia, w których wylany został beton powinny być odpowiednio wilgotne. Również musimy ją chronić przed punktowym ogrzewaniem np. przez promienie słoneczne oraz przeciągami. Dlatego okna i drzwi możemy zakryć ciemną folią a sam beton często podlewać. 

Krok 5

Zauważone nierówności szlifujemy dopiero po wyschnięciu wylewki. Gdy na wylewkę wlejemy zbyt dużo wody mogą tworzyć się kałuże, które tworzą wgłębienia w wylewce. Możemy je usunąć za pomocą papieru ściernego. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o betonową wylewkę, żeby nie popękała skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!