Jak zaprojektować kuchnię przyjazną dla kręgosłupa

Jak zaprojektować kuchnię przyjazną dla kręgosłupa

Już na samym etapie projektowania kuchni trzeba zwrócić uwagę na jej ergonomiczność. Kuchnia musi nam służyć przez lata dlatego nadmierne schylanie przychodzi z czasem coraz trudniej i może być powodem bólów i problemów ze zdrowiem. W tym poradniku dowiecie się jak zaprojektować kuchnię przyjazną dla kręgosłupa.

Krok 1

Pierwsza rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę jest wysokość blatów roboczych, tak by można było swobodnie przy nich pracować. Dłuższa praca przy źle dobranej wysokości blatu sprawia ból krzyża lub karku. Wszystko dlatego, że pozycja zgięta wraz z nachyloną głową powoduje nacisk na odcinek szyjny kręgosłupa. Dlatego dobierając wysokość szafek i blatów miejmy na uwadze, że optymalnie 6-8 cm poniżej linii łokci to optymalna wysokość. Również niekorzystne dla naszego kręgosłupa tworzy się napięcie gdy musimy sięgać do szafek, które są zbyt wysoko. Nie mówiąc już o tak prozaicznej rzeczy jak brak łatwego dostępu do najwyższych półek.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić lampki z filiżanek

Krok 2

Kuchnię tworzą również różnego rodzaju urządzenia AGD. Jeśli mamy piekarnik, kuchenkę bądź zmywarkę do zabudowy warto je umieścić na odpowiedniej wysokości. Stąd też dużą popularnością cieszy się montowanie urządzeń AGD w bloku szafek, tak zwanej wysokiej zabudowie słupkowej. Również ważny jest dobór samej lodówki. Częściej niż z zamrażalnika korzystamy z chłodziarki. Dlatego lepiej wybrać model z zamrażalnikiem na dole. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zaprojektować kuchnię przyjazną dla kręgosłupa skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!