Jak dobrać pokrycie do kształtu dachu

Jak dobrać pokrycie do kształtu dachu

Okazuje się, że dach oprócz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi nadaje także domowi odpowiedni kształt. Ma bardzo duży wpływ na bryłę budynku. Jakie więc wybrać pokrycie dachu, biorąc pod uwagę jego kształt?

Krok 1

Jeżeli twój dach charakteryzuje się sporą ilością płaszczyzn i połaci oraz innych zdobień i wieżyczek, przykrycie dachu może sprawiać małe problemy. W tej sytuacji dobrym wyjściem może być zastosowanie przykrycia elastycznego i małoformatowego. 

Ciekawostka

W przypadku, gdy nasz dach ma trochę bardziej skomplikowany kształt, jesteśmy zmuszeniu przycinać częściej materiał. Prowadzi to do szybkiego zużycia i straty elementów. W takich sytuacjach wybieraj dachówkę ceramiczną w małych formatach. 

Uwaga

Rodzaj pokrycia dachu powinieneś wybrać już przy jego projektowaniu, ponieważ wymusza on rodzaj więźby (a bardziej jej wytrzymałość). 

Krok 2

Kąt pochylenia dachu zależy od warunków atmosferycznych i klimatu, w którym mieszkamy. Im dach jest mniej pochyły, tym wolniej spływa z niego woda (deszcze, topiący się śnieg), a materiał, którym przykryty jest dach powinien być bardziej wodoszczelny. 

Ciekawostka - Rodzaj pokrycia a kąt nachylenia dachu

dachówka karpiówka: 35-45 stopni
dachówka zakładkowa: 40-45 stopni
strzecha: 45-65 stopni
blacha falista: mniej niż 12 stopni
gonty drewniane: 40-50 stopni
gonty bitumiczna: 10-45 stopni 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować dom - pokrycie dachowe

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dobrać pokrycie do kształtu dachu skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!