Jak zbudować kominek w ogrodzie

Jak zbudować kominek w ogrodzie

Tradycyjny grill to już przeszłość. Dzisiaj w ogrodzie zaczynają pojawiać się ceglane, estetyczne kominki. Dzięki nim nie tylko urządzimy wspaniałe przyjęcie, ale będziemy mogli ogrzać się w chłodniejsze wieczory. Należy zatem dobrze zaplanować budowę kominka w ogrodzie, gdyż jest to inwestycja na wiele lat.

Krok 1

Oczywiście istotnym pierwszym krokiem jest wybór miejsca, gdzie zostanie wybudowany kominek. Najlepiej wybrać miejsce przy ścianie budynku, garażu lub murowanego płotu. Ułatwi to budowę i zapewni trwałość konstrukcji. Kominek można postawić w centrum ogrodu lub w jakimś tajemniczym zakątku. Dobrym pomysłem jest umieszczenie kominka w okolicach zadaszonego tarasu, dzięki czemu można będzie z niego korzystać nawet w deszczowe dni.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić wędzarnię z drewna

Krok 2

Warto wykorzystać materiały, z których wykonane jest otoczenie kominka, a więc z ścian domu, tarasu czy ogrodzenia. Najważniejszą kwestią jest komora paleniska, która musi być wykonana z materiałów żaroodpornych czyli z cegły szamotowej lub płyty żeliwnej. Należy pamiętać, aby przy budowie kominka nie stawiać stalowych prętów zbrojeniowych, które przy goręcej temperaturze mogą rozsadzić kominek. Cały kominek należy zbudować na betonowej ławie fundamentowej, natomiast fundamentu muszą sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntu

Uwaga

Konstrukcje kominków domowych i ogrodowych są od siebie nieco różne. Przede wszystkim kominki domowe mają służyć do ogrzewania, natomiast w ogrodowych chodzi oto, żeby przy mocnym wietrze cały dym wychodził przez komin, a nie rozprzestrzeniał się wokół.

Krok 3

Ważną zasada konstrukcji kominka ogrodowego jest dochowanie proporcji 1:1 między poprzecznym przekrojem przewodu kominowego a pionową komorą paleniska. Rezultatem tej zasady jest komin, który można ozdobić daszkiem, pełniącym funkcję nie tylko estetyczną, ale także ochronną. Zabezpieczy on przed wylatującymi iskrami z komina oraz przed deszczem czy śniegiem, który nie dostanie się do przewodu i paleniska

Uwaga

Powierzchnie wokół kominka dobrze jest wyłożyć trwałym materiałem, który zabezpieczy trawę przed wdeptywanie się.

Krok 4

Palenisko należy budować na wysokości ok. 60 cm, co zapewni każdemu komfortowy i wygodny dostęp. Kominek można wyposażyć w ruszt o regulowanej wysokości, który uświetni i pomoże przyrządzić wspaniałe potrawy na rodzinnym grillu czy spotkaniu ze znajomymi.

Ciekawostka

W nowopowstałym ogrodowym kominku można palić nie tylko drewnem, ale również węglem drzewnym. Warto wyznaczyć także miejsce na opał.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zbudować kominek w ogrodzie skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!