Jak zwalczać nornice w ogrodzie

Jak zwalczać nornice w ogrodzie

Nornice potrafią siać spustoszenie w naszych ogrodach. Ciężko jest się ich z niego pozbyć, ale jest na to kilka metod, które mogą pomóc.

Krok 1 - Obecność innych stworzeń

Nornice to bardzo płochliwe zwierzątka, dlatego nie lubią obecności innych zwierząt. Jeśli masz psa lub kota możesz często wypuszczać go na dwór lub zabierać na działkę. Całkiem możliwe jest to,  że nornice niezadowolone z towarzystwa postanowią przenieść się do sąsiada. Ty zyskasz w ten sposób spokój bez żadnych dodatkowych nakładów finansowych.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak wypłoszyć kreta z ogrodu

Krok 2

Nornice powodują duże straty niszcząc rośliny. Dlatego jednym z narzędzi jakie powinniśmy przedsięwziąć jest przeciwdziałanie. Starajmy się chronić drogie rośliny przed zniszczeniem sadząc je w specjalnych osłonkach. W sklepie ogrodniczym możesz zakupić specjalne koszyki, które będą chroniły rośliny przed nornicami,
kretami i innymi ogrodowymi szkodnikami.  


Możesz również posadzić w ogrodzie rośliny, których nornice nie lubią. Należy do nich wilczomlecz lub czosnek. Będą one odstraszać gryzonie, ale oczywiście mogą okazać się zbyt słabe i krótkotrwałe. Nornice przeniosą się kilka metrów dalej, dlatego warto je zasadzić obok drogich roślin, których nie chcielibyśmy stracić.

Krok 3

Dość drastyczną ale skuteczną metodą jest trucizna. Możemy zatrute ziarno wrzucić do nory. Zwierzątko po zjedzeniu tej przynęty otrute zdechnie, a my w ten sposób uratujemy swój ogród. 


Podobno dość skuteczną ale nieprzetestowaną przeze mnie metodą jest ułożenie siatki z PCV o dość małych oczkach na głębokości około 15cm. Oczywiście taką czynność musimy sobie zaplanować przed urządzeniem ogrodu bo wymaga sporego nakładu pracy i przekopania całości. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zwalczać nornice w ogrodzie skomentowało 3 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
 1. Awatar użytkownika Ogrodnik123

  Ogrodnik123

  Nov 09, 2015

  Na forum Majki w ogrodzie przeczytałem dwie opinie o Difenorze. Zaciekawiła mnie sprawa, bo mam problem od lat chyba z kretem. Podoba mi się, że producent umieszcza w opakowaniu instrukcję. Niby banalne, ale dowiedziałem się kilku rzeczy, które do tej pory robiłem źle. Potwierdzam Difenor jest warty swojej ceny, bo po prostu działa. (nie wiem jak edytować)

 2. Awatar użytkownika Ogrodnik123

  Ogrodnik123

  Nov 09, 2015

  Na forum Majki w ogrodzie przeczytałem dwie opinie o Difenorze. Zaciekawiła mnie sprawa, bo mam problem od lat

 3. Awatar użytkownika robertoks

  robertoks

  May 03, 2013

  Z tym odstraszaczem tą metodą nie mam żadnych wątpliwości.Podobnie efekt można taki sam uzyskać wbijając pręty na kretowisku i osadzić na nich plastikowe butelki odpowiednio ponacinane tak aby przy wietrze obracały się......Metoda sprawdzona