Jaki tynk na elewację wybrać

Jaki tynk na elewację wybrać

Elewacja jako element wykończeniowy domu, chroni go przed działaniem atmosferycznym, a także pełni funkcje estetyczne. Jest wiele rodzajów oraz struktur tynków, dlatego też warto zastanowić się nad odpowiednim doborem tego elementu.

Krok 1

Tynk dobieraj w zależności od zastosowanej wcześniej izolacji cieplnej. 

Krok 2

Gdy izolowałeś dom styropianem, postaw na tynki akrylowe, mineralne, silikonowe i silikatowe. Jeżeli natomiast zastosowałeś izolację z wełny mineralnej, użyj tynku mineralnego, silikatowego i silikonowego. 

Krok 3 - Tynki tradycyjne

Stosuje się je na tradycyjnych (wykonanych z cegieł, pustaków czy drewna) ścianach. Grubość tego tynku to około 2 cm i trzeba go malować. Tego typu tynk i położenie go jest jednak czynnością czasochłonną, a co za tym idzie- nie tak tanią. 

Krok 4 - Tynk mineralny

Najlepiej jest stosować go wraz z wełną mineralną. Jest przepuszczalny, trwały i łatwy w konserwacji. Ponad to jest stosunkowo tani. 

Krok 5 - Tynk akrylowy

Najlepiej sprawdza się w kooperacji ze styropianem. Nie jest zbyt drogi, a dodatkowo na rynku jest ogromny wybór kolorów i faktur tego tynku. Są odporne na zabrudzenia.

Krok 6 - Tynk silikonowy

Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Jednak ciężko się je nakłada. Najlepiej łączyć go z wełną mineralną. 

Krok 7 - Tynk silikatowy

Ma podobne właściwości do tynku silikonowego, z tym, że jest o wiele droższy. Jest on natomiast bardzo wytrzymały i odporny na działanie grzybów. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jaki tynk na elewację wybrać skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!