Jak ułożyć blachę w rąbek stojący

Jak ułożyć blachę w rąbek stojący

Popularnym pokryciem dachowym jest blacha na rąbek stojący. Montaż tego typu pokrycia składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest układanie rąbka na połaci. Warto wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo.

Uwaga - Uwagi odnośnie montażu

Sposób montażu zależy od typu dachu. Jeżeli zdecydujemy się na konstrukcję z pełnym deskowaniem pokrytą papą oraz podkonstrukcją z łat i kontrłat to panele mocujemy do specjalnej listwy startowej, a nie bezpośrednio do okapu – tak jak ma to miejsce w przypadku dachów wentylowanych. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed wczesnym starzeniem się blachy (na końcach połaci bardzo często zbierają się nieczystości). Zamawiając panele musimy wziąć pod uwagę podwinięcie przy okapie, około 2–3 cm.

Krok 1 - Przygotowanie materiału

Bardzo ważnym etapem przed przystąpieniem do montażu jest prawidłowe przygotowanie materiału. Pierwszy tj. skrajny panel przytwierdzany jest do tzw. deski szczytowej. Dlatego musimy nawiercić w nim specjalne otwory montażowe (z boku na zakładce). Ich rozmiar powinien być dwukrotnie większy od średnicy wkrętów.

Wszystkie panele mocuje się do listwy startowej. Aby było to możliwe, na dole panekla po obu jego stronach na długości około 20 mm wycinamy zamki. Następnie, zaginamy krawędź pod spód, pod kątem około 70–80 stopni. Narożniki z lewej strony paneli ścinamy pod kątem 45 stopni.

Krok 2 - Układanie i kierunek układania

Po przygotowaniu arkuszy czas na ich ułożenie. Ustalamy kierunek montażu. kierunek może być dowolny (nie ma znaczenia czy od prawej strony do lewej czy na odwrót). ogólnie jest takie stanowisko, aby kierunek był przeciwny do kierunku najczęściej występujących w okolicy wiatrów. idąc dalej - przygotowany wcześniej panel zaczepiamy o listwę startową. Następnie mocujemy go równolegle do listwy szczytowej (o wymiarach 30/50 mm) poprzez wykonane wcześniej otwory (rozstaw to ok. 700 mm)

Krok 3 - Doczepianie kolejnych paneli

Teraz każdy kolejny panel zaczepiamy prostopadle do okapu wcześniej wykonanym podwinięciem o listwę startową, a następnie łączymy z poprzednim panelem poprzez zatrzaśnięcie zakładki bocznej (rąbka). Zatrzaśnięcie zakładki wykonujemy młotkiem gumowym. Następnie dosuwamy dolną krawędź pod listwę startową. Oprócz tego, każdy panel mocujemy do łaty w miejscu gotowych otworów montażowych. Kiedy dochodzimy do ostatniego panelu, montujemy go tak samo jak pierwszy panel. Na skraju trzeba przybić drewnianą listwę (czyli deskę szczytową), która stanowi oparcie boczne oraz bazę dla obróbki przyściennej.

Uwaga


Arkusz blachy należy wcześniej przyciąć, pamiętając o pionowym (ok. 25 milimetrowym) wywinięciu, dzięki któremu zostanie przymocowany do deski szczytowej. Po docięciu arkusza, zaginamy jego bok pod kątem 90 stopni, a na tak powstałej zakładce w odległości około 700 mm nawi ercamy otwory montażowe. Następnie zaczepiamy panel o listwę startową, zatrzaskujemy zamek i przykręcamy go wkrętami do wcześniej przybitej deski szczytowej.

Krok 4 - Czym montować i jak przewozić blachę

Do montażu blachy na rąbek stojący potrzebne nam będzie kilka akcesoriów dekarskich:
- wkrętarka z końcówką krzyżakową
- nasadka do wkrętów samowiercących
- nożyce ręczne lub skokowe (nie wolno używać szlifierki kątowej, ponieważ powoduje ona znaczną degradację powierzchni ciętych)
- zaginarka ręczna
- wkręty płaskie z łbem (rozmiar zależy od podłoża – łaty drewniane 4,2/25 mm, łaty metalowe 4,2/19 mm)

Przy transporcie rąbka na dach należy zachować szczególną ostrożność. Wszelkiego typu zagięcia, nawet delikatne, będą widoczne na płaskiej powierzchni połaci.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować dom - pokrycie dachowe

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak ułożyć blachę w rąbek stojący skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!

Autor

Składniki

  • Blacha dachowa
  • wkrętarka z końcówką krzyżakową
  • nasadka do wkrętów samowiercących
  • nożyce ręczne
  • nożyce ręczne lub skokowe nie wolno używać szlifierki kątowej
  • ponieważ powoduje ona znaczną degradację powierzchni ciętych - zaginarka ręczna
  • wkręty płaskie z łbem rozmiar zależy od podłoża łaty drewniane 4 2 25 mm
  • łaty metalowe 4 2 19 mm