Jak zrobić drewniane okrągłe nogi do stołu bez tokarki

Poradnik dodany przez: MebleTwojegoPomysłu
12016 0

Tokarka w wielu przypadkach nie jest podstawowym wyposażeniem warsztatu stolarskiego. Dlatego też warto dowiedzieć się, czy okrągłe nogi do stołu da się wykonać inaczej. Jak się okazuje do tego celu potrzebna jest frezarka dolnowrzecionowa, odpowiednie noże profilowe oraz szlifierka krawędziowa.
Aby rozpocząć wykonywanie takich nóg metodą diy warto wiedzieć, że będą się one składać z dwóch elementów. Ta technika zakłada wykorzystanie szerokiej deski, aby w razie pomyłki możliwe było naprawienie błędu. Frezowanie deski należy przeprowadzić z obu stron, następnie przeciąć w miejscu, w którym półokrągła płaszczyzna przechodzi w prostą. Następnie konieczne jest szlifowanie i sklejenie dwóch części. Frezowanie w tym przypadku pozwala nie tylko na zmniejszenie grubości całej nogi, ale także na nadanie jej pożądanego kształtu.
Stolarstwo często jednak opiera się na litym drewnie. Druga metoda pozwala na jego użycie. Kantówki muszą być przycięte w taki sposób, aby możliwe było uzyskanie odpowiedniej średnicy. W celu nadania kształtu należy użyć frezarki - kształt powinien być jak najbardziej zbliżony do okrągłego. Następnie należy użyć wyżej już wymienionej szlifierki krawędziowej, która pomoże pozbyć się ostrych nierówności. Aby mieć pewność, że takie majsterkowanie da odpowiedni efekt, konieczne jest mierzenie średnicy po każdym szlifowaniu. Ponadto należy za każdym razem obracać materiał. Ta metoda pozwala również na zwężenie nogi na samej górze. Wystarczy w tym celu zastosować odpowiedni docisk przy szlifowaniu. Należy pamiętać o tym, by krzywizna nie była zbyt ostra.

https://www.facebook.com/mebletwojegopomyslu/

Do poradnika Jak zrobić drewniane okrągłe nogi do stołu bez tokarki przypisano następujące tagi:

technika majsterkowanie frezowanie stolarstwo diy tokarka nogi do stołu

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zrobić drewniane okrągłe nogi do stołu bez tokarki skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...