Jak zrobić multiwibrator tristabilny

Poradnik dodany przez: Kondziu Majsterkowicz
6628 3

Cześć i czołem młody adepcie elektroniki! Kręcą Cię migające diody LED? To bardzo dobrze się składa, bo dziś w naszej serii poświęconej elektronice dla początkujących zajmiemy się czymś naprawdę nietypowym. Multiwibrator tristabilny być może i brzmi dość dziwnie, ale to nic takiego, to tylko elektronika. Schemat układu jest dość prosty i powinniście bez problemu sobie z nim poradzić. Zatem do dzieła!

Układ składa się z trzech stopni, po jed­nym tran­zy­sto­rze w każdym. Kolejne stop­nie są ze sobą sprzężone, przy czym trzeci jest sprzęzony z pierw­szym. Dzięki temu sygnał (tran­zy­stor zat­kany/otwarty) jest prze­ka­zy­wany między stop­niami w spo­sób cykliczny, zaś sygnał opusz­cza­jący ostatni sto­pień jest na pow­rót wpro­wa­dzony do pierw­szego. Sygna­li­zu­jąc stan tran­zy­sto­rów dio­dami uzy­sku­jemy cie­kawy migacz, w którym diody LED zapa­lają się i gasną po kolei. Szyb­kość migo­ta­nia diod można regu­lo­wać w sze­ro­kim zakre­sie zmie­nia­jąc pojem­ność kon­den­sa­to­rów oraz rezy­sto­rów włączo­nych w obwód baz tran­zy­sto­rów.

I jak podoba Wam się taki pomysł na układ multiwibratora tristabilnego?:) Wykorzystajcie diody LED oraz transformatory do stworzenia takiego układu. Spodobały Wam się migające diody? Sprawdźcie inne ciekawe patenty związane z elektroniką dla początkujących. Dzięki za obejrzenie mojego wideoporadnika i mam nadzieję, że bez większych kłopotów poradzisz sobie z przedstawionym w tym filmie schematem i wykonasz go samodzielnie. Do zobaczenia w kolejnych filmach na naszym kanale i życzę Ci dobrej zabawy podczas odkrywania niesamowitego świata elektroniki!

Do poradnika Jak zrobić multiwibrator tristabilny przypisano następujące tagi:

elektronika diody led migające diody elektronika schematy elektronika dla początkujących multiwibrator tristabilny

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zrobić multiwibrator tristabilny skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...