Jak zrobić sterowane działo Gaussa

Poradnik dodany przez: zbyszek19940
77626 5

Chciałbym zaznaczyć że to mój pierwszy film i proszę o wyrozumiałość. Działo gaussa jest sterowane za pomocą mikroprocesora. Odczytuje on wartość z potencjometrów i dzięki temu steruje on obrotami silnika przy użyciu modulacji PWM. 

Działko wykorzystuje dwie ATmegi. Jedna ATmega steruje automatycznym ładowaniem działka. Cały cykl ładowania trwa 4 sek. Na początku włączają się przekaźniki ładowania i silnika do przesuwania naboi.Po 2 sek. wyłącza się silnik a po 4 sek. wyłącz się ładowanie. Potem Atmega czeka na wciśnięcie przycisku. Przyciskiem x od pada można też przesuwać nabój po skończeniu ładowania automatycznego (gdyby nabój podczas automatycznego ładowania się nie przesunął).Na jednym z przerwań zewn. jest włączenie lasera. Druga ATmega + l293d (mostek h) odpowiada za przesuwanie działa w gorę, dół i w lewo, prawo (niestety zabrakło czasu). Także sprawdza stan krańcówek. Gdy krańcówka zostaje włączona działko się zatrzymuje.

Budowa takiego urządzenia jest skomplikowana i nawet mając podane dokładne i profesjonalne rozrysowane schematy, nie wszyscy będą w stanie wykonać taki pomysł. Ale warto spróbować ponieważ jeżeli wykonasz taki pomysł, to nagroda i efektem będzie świetne działko magnetyczne. A jeżeli nie wiesz czym jest działko gaussa i na czym polega idea budowy takiego działka magnetycznego to poczytaj o tym w necie. 

Działko gaussa które tutaj zbuduję nie jest dużych rozmiarów ale jego moc ... no w poradniku widać, że nie jest to zabawka. Budowa działka "na prąd" jest fantastyczna sprawą i coś takiego, takie projekty to wyjątkowe pomysły, którymi zaskoczysz nawet osoby znające się na elektronice. Będąc w technikum, na pewno taki projekt zostałby wysoko oceniony. Naprawdę warto się zabrać za takie działko.

Składniki:

  • Wszystkie składniki w filmie

Do poradnika Jak zrobić sterowane działo Gaussa przypisano następujące tagi:

elektronika działo gaussa coil gun działko magnetyczne budowa działka magnetycznego działko gaussa budowa działka na prąd

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zrobić sterowane działo Gaussa skomentowało 14 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...