Co robić podczas pożaru

Co robić podczas pożaru

Żywioły są bardzo niebezpieczne, mogą zniszczyć nie tylko pracę Twego całego żywota, ale są również ogromnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Pożar, bo o nim będzie mowa w poradniku, jest jednym z tych, które mogą zmienić Twoje życie w mgnieniu oka. Co robić podczas pożaru? Jak się zachować gdy zobaczymy płomienie?

Krok 1

Pożar zazwyczaj atakuje z nie nacka, dlatego ciężko się przed nim ustrzec. Możemy za to zastosować się do wskazówek, być może uratują nam życie.

Krok 2

Pożar może wyniknąć na wskutek wielu czynników, począwszy od awari instalacji elektrycznej poprzez zwykły niedopałek. Pożary rozprzestrzeniają się bardzo szybko, dlatego każda sekunda jest cenna. Szybkie rozprzestrzenianie się pożaru może wynikać z wielu czynników. Jednym z nich z pewnością są materiały budowlane, z jakich wykonany jest budynek. Jeżeli w naszym domu/mieszkaniu mamy drewniane obicia ścian, możemy być pewni, że one jako jedne z pierwszych zostaną strawione przez ogień.

Krok 3 - Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas pożaru

Pierwszą z zasad, jaką należy przestrzegać, jest poruszanie się jak najbliżej podłogi. Tam gromadzi się najwięcej tlenu, zatem im niżej, tym powietrze jest czystsze. Jeżeli dymu jest zbyt dużo i nie możemy normalnie oddychać, możemy wykonać maskę z mokrego ręcznika. Dzięki takiej masce będziemy mogli przez chwilę oddychać normalnie. Działaj bardzo szybko, ogień może rozprzestrzenić się w mgnieniu oka.

Krok 4 - Jak wybrać drogę ewakuacyjną

Jeżeli wyczuwasz, że w pobliżu Ciebie szaleje pożar, a jesteś zamknięty w pokoju, po pierwsze sprawdź drzwi przez które chcesz uciec. Zasada jest prosta, jeżeli drzwi są gorące (nigdy tego nie sprawdzaj wewnętrzną częścią ręki lecz zewnętrzną), nie otwieraj ich - za nimi jest pożar. Możliwością ucieczki jest okno, jeżeli jesteś zbyt wysoko, możesz wywiesić białą flagę zrobioną z prześcieradła, ułatwi to strażakom akcję ratunkową.

Krok 5

Podczas ucieczki, jeżeli masz taką możliwość, zabierz ze sobą telefon komórkowy. Dzięki niemu będziesz miał szansę kontaktu z jednostkami ratowniczymi. Pamiętaj również o zamykaniu drzwi, przez które będzie się rozprzestrzeniał pożar, być może spowolnisz jego rozprzestrzenianie się, a co za tym idzie - zyskasz cenne sekundy.

Krok 6

Jeżeli dojdzie do sytuacji, że nasze ubranie zapłonie, nie biegnijmy (chyba że w pobliżu znajduje się woda). Bieganie spowoduje, że ubrania szybciej zaczną się palić. Jeśli istnieje taka możliwość, ściągnij ubranie. Jeśli jednak nie, rzuć się na ziemię i zacznij się turlać, aż ogień zostanie ugaszony.

Krok 7

Pamiętaj o ważnej zasadzie, podczas pożaru nie używaj wind. Jeżeli jesteś wysoko, możesz zwrócić uwagę innych, wyrzucając kartki lub dokumenty przez okno. Zawsze stosuj się do poleceń strażaków, jeśli rozłożą specjalną poduszkę do skoków, skacz na ich komendę.

Skomentuj poradnik

Poradnik Co robić podczas pożaru skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!