Jak nawozić trawnik

Jak nawozić trawnik

Każdy trawnik, niezależnie od jego wielkości, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz regularnego podlewania i roszenia, powinniśmy go nawozić, dodając mu tym samym odpowiednich wartości odżywczych, niezbędnych do szybkiego i zdrowego porostu. Najlepsze będą nawozy, które w swoim składzie zawierają potas, fosfor i azot lub po prostu praktyczne mieszanki.

Krok 1

Trawniki nawozi się w ciągu całego roku dwukrotnie. Pierwszy raz wiosną- w początkowe fazie okresu wegetacji. Drugi raz jesienią- tuż przed zakończeniem tego okresu. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak założyć trawnik

Krok 2

Nigdy nie nawoź trawnika w okresie suszy oraz opadów. Najlepiej, aby gleba była mokra, a rośliny suche.

Krok 3

Przed rozpoczęciem zabiegu nawożenia trawnika, warto dokonać aeracji, czyli napowietrzania ziemi. Dzięki temu substancje odżywcze zdecydowanie szybciej wnikną w podłoże i bezpośrednio zadziałają na korzenie. 

Krok 4

Dozowanie nawozu powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie możesz po prostu osiągnąć odwrotny efekt i zniszczyć trawę. 

Krok 5

Postaraj się rozprowadzić nawóz równomiernie. Jest to bardzo ważne, ponieważ w innym razie doprowadzisz do tego, że w różnych miejscach trawa będzie rosła w innym tempie, a co więcej, będzie miała inną barwę. 

Ciekawostka

Wiosną warto pomyśleć o nawożeniu trawnika potasem i fosforem. Pierwszy sprzyja prawidłowemu procesowi fotosyntezy, a drugi wpływa na szybsze wytwarzanie chlorofilu, a także na lepsze wchłanianie składników odżywczych. 

Ciekawostka

Nawożenie azotem rozpocznij w marcu, a ostatni raz dokonaj tego w sierpniu. Całość dawki podziel na trzy mniejsze porcje i stosuj je co dwa tygodnie. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak nawozić trawnik skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!