Jakie prace ogrodowe wykonywać w grudniu

Jakie prace ogrodowe wykonywać w grudniu

Chłodny okres zimowy to czas, kiedy w naszym ogrodzie jest szaro, smutno i bezbarwnie. Jednak nie musi tak być, ponieważ istnieją gatunki roślin, które cieszą oko przez cały rok. To właśnie wtedy powinieneś poświęcić im trochę więcej czasu.

Krok 1

Staraj się regularnie strząsać z drzewek i krzewów warstwę śniegu, aby nie doprowadziła ona do zniekształcenia i połamania roślin. 

Krok 2

Kontroluj także stan drewnianych pergoli i różnych krat, aby nie nabrały zbyt dużej wilgoci. Przed zimą najlepiej abyś je zaimpregnował. 

Krok 3

Zabezpiecz drzewka owocowe przed gryzoniami. Możesz to zrobić za pomocą siatki drucianej lub plastikowej. 

Krok 4

Sposobem na zabezpieczenie roślin cebulowych i bylin jest przykrycie ich warstwą liści, ściółki lub kompostu. Dzięki temu zagwarantujemy im ochronę przed niższymi temperaturami. 

Krok 5

Jeżeli chcesz zabezpieczyć zimą róże, okryj je gałązkami iglaków. 

Krok 6

Grudzień to dobry czas na to, abyś sprawdził, czy schowany przez ciebie sprzęt jest w dobrym stanie. Dokładnie go osusz z wszelkich śladów wilgoci, a ewentualne zardzewiałe miejsca- zakonserwuj. 

Krok 7

Jeżeli przechowujesz gdzieś owoce, regularnie kontroluj ich kondycję. Jeżeli tylko znajdziesz okazy zgniłe czy zepsute- natychmiast je wyrzuć, aby nie zarażały innych owoców. 

Krok 8

Gdy przyjdą bardzo duże przymrozki, okryj rośliny włókniną. Jeżeli jesteś posiadaczem szklarni, możesz ocieplić szyby folią pęcherzykową. którą na wiosnę ściągniesz. 

Krok 9

Drzewka i krzewy, które są najbardziej odporne na mróz to m. in. wiśnie, agrest i porzeczki. Właśnie te rośliny możesz przycinać zimą. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jakie prace ogrodowe wykonywać w grudniu skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!